| AvalohAlyn a întrebat:

Sa aleg sa fac facultatea la zi (desi o sa am cu 3-4 ani mai mult ca viitorii posibili colegi) sau la invatamantul de frecventa redusa(IFR) sau la distanta?
Care sunt avantajele si dezvantajele la:
Facultate la zi.
Facultate la IFR(frecventa redusa)
Facultate la distanta.

Dau funda mare si coloratalaughing

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da e cel mai bine la zi pentru că altfel te va vedea un angajator dacă ai terminat la ZI. În teorie aşa este.
Cei care termină cu IFR sunt luaţi la ochi în sensul că au un dezavantaj.
Nu e chestiune de avantaje şi dezavantaje.
În general ca student e bine să faci la ZI dacă eşti şi tânăr şi nu lucrezi, te ţin părinţii bunicii etc.
Avantaje, viaţa de student este unică şi cea mai frumoasă. Ai un program chiar mai mult ca ok (depinde de facultate acum).
Legat de partea sentimentală (nu la toţi merge), poţi să-ţi faci o relaţie o iubită se poate clădi sau prefigura şi o viitoare căsătorie de ce nu dacă faci la zi. Aici depinde de norocul fiecăruia de destinul fiecăruia.
Este un sentiment unic să fi student la zi şi nu la FR.
La FR se duc doar cei care vor să facă o facultate aşa ca să fie făcute şi cam atât sau lucrează şi nu au timp să o facă la ZI ca tinerii. E foarte greu, să faci şi facultate să şi lucrezi. Dar oricum trebuie apreciaţi cei care face asta. Este obositor într-adevăr să răzbaţi să te lupţi totuşi cu două lucruri simultan.
La ID, chiar înseamnă că alegi să faci o facultate doar aşa de florile mărului să te numeri şi tu cu o diplomă şi nimic mai mult ca mulţi alţii. Scuză-mi exprimarea neacademică dar cam aşa este.
Ideea este să rămâi cu ceva în cap după ce temrini facultatea nu să intri bou şi să ieşi vacă.
Oricum profesorii se straduiesc să transmită ce pot ei mai bine pentru studenţi în cei 3 ani de studiu pe sistem Bologna. Dar ţine şi de student. Dacă acesta nu învaţă sau este tabula rasa degeaba a ales să facă o facultate. E egal cu 0.