| AvalohAlyn a întrebat:

Sa zicem ca iti retragi dosarul de la un liceu si anul urmator vrei la scoala, iti poti depune dosarul inscriindu-te la alt liceu in anul urmator?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE în ce clasă eşti ( când doreşti să te retragi )!
Se poate să te retragi dacă eşti în ciclul superior al liceului ( clasele 11-12 )!

Trebuie să depui la Secretariatul liceului o Cerere de Retragere ( formulată & semnată doar de tine şi adresată directorului )!

"Art. 150. - (1) Calitatea de elev inceteaza in urmatoarele situatii:
d) la cererea scrisa a elevului major sau a parintelui/tutorelui legal, caz in care elevii se considera retrasi;...

Art. 92. -...
(4) Elevii repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, din invatamantul de zi, se pot reinmatricula, la cerere, la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi, redobandind calitatea de elev." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| AvalohAlyn explică (pentru bursuc001):

In clasa a 11de exemplu daca te retragi si iti iei dosarul anul urmator poti sa te inscrii la alt liceu ducand dosarul la liceul respectiv? Adica pentru a evita un transfer si birocratiile acestuia.Mai simplu.Nu merge?

| bursuc001 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, se poate - cel puţin, aşa reiese din Art.92 citat mai sus.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca ai media de admitere corespunzatoare pentru noul liceu.