| AlexandruBalint99 a întrebat:

Sal TPU!
As vrea sa imi spuneti ce este genul epic si genul liric?
va roggggg

Răspuns Câştigător
| bella2332 a răspuns:

Genul epic:
-intr-o opera epica exista un narator(povestitor), exista personaje(participanti la actiune) si exista actiune(desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine)
- modul de expunere predominant al operelor epice este naraţiunea.
-cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.
-este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri, în care un narator povesteşte ceva.
- elementele definitorii ale operei epice sunt:naratorul, acţiunea, personajele, preponderenţa naraţiunii ca mod de expunere.
-autorul este persoana care imaginează şi scrie un text.
-naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile şi sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea şi transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forţă de sugestie ce se adresează sensibilităţii cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil şi al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită şi persoana a II-a.

Textul nonliterar •Textele nonliterare (nonficţionale) se raportează la
anumite aspecte din realitate, fiind instrucţiuni de
folosire a unor aparate, afişe, adeverinţe, legi, articole
de ziare, reclame, pagini de jurnal.
•Informaţiile transmise au un caracter obiectiv şi nu
urmăresc să emoţioneze receptorul. Unele texte
nonliterare, cum sunt cele publicitare, urmăresc să
influenţeze receptorul, dar se raportează tot la un
produs real.
•Există texte nonliterare ce sunt formalizate pentru că
cererea, scrisoarea de intenţie, procesul-verbal,
adeverinţa au anumite formule în structurarea lor.

2 răspunsuri:
| TheoP a răspuns:

Genul epic cuprinde creatiile scrise in proza (roamanul, nuvela, schita) si mai rar in versuri, fabula spre exemplu si trancmite in mod indirect ganduri, trairi sau sentimenete prin intermediul personajelor si al actiunii.Genul epic cuprinde creatiile scrise in versuri si autorul transmite in mod direct sentimene prin intermediul figurilor de stil sau imaginilor artistice