| Stoleru_Andrei_1975 a întrebat:

Sal TPU, eu invat la Seminarul Teologic Sf. Vasile cel Mare din Iasi in clasa a-IX-a si as dori sa iau o bursa.Ce medie trebuie sa am pentru o bursa de merit sau una de studiu si mai important daca se acorda de acum si nu din clasa a-X-a dar cam cati bani

1 răspuns:
| Ctc_Alin_1996 a răspuns:

BURSELE DE STUDIU se acordă elevilor care îndeplinesc cumulativ
următoarele condiţii:
a). au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare in anul şcolar 2014 –
2015 pentru clasele VI, VII, VIII, X, XI şi XII, iar pentru elevii din clasele a V-a şi a
IX-a pe baza mediei din semestrul I al anului şcolar 2015 - 2016;
b). venit lunar net pe membru de familie pe ultimele trei luni anterioare
depunerii dosarului (veniturile nete din lunile iunie, iulie, august 2015) cel mult
egal cu salariul minim brut pe economie ( 1050 lei);