| NUpotiSaintelegi a întrebat:

Invat din greu, sunt cel mai bun din clasa si nu mi se acorda bursa de merit. Ce trebuie sa fac sa mi-o acorde o data?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca asa vorbesti si prin clasa nici nu ma miră.

| Liviu a răspuns:

Ma voi rezuma la a spune VIATA, nu e DREAPTA. si mie, si tie, si la restul ni se fac nedreptati.Bine ai venit pe TPU, unde iti poti spune off-ul happy cheers mate.

| Wr3nch a răspuns:

Esti cel mai bun din clasa dar ce medie ai? Se da doar daca ai oeste o anumita medie.

| Edmonds2342 a răspuns:

Du-te ba de aici dar pentru cine înveți tu? Pentru bursa sau pentru tine?

| Rotazi a răspuns:

Daca incepi cu "Da-te ba dracu' de aici", nu meriti sa ti se raspunda.

| NUpotiSaintelegi explică (pentru Rotazi):

Du-te dracu' de prost si tu ba, ca numai eu stiu cate nopti nedormite am stat doar ca sa invat mai mult, doar eu stiu ce am facut ca sa ajung aici, si cand vad ca e tot degeaba.

| elcosmin a răspuns (pentru Rotazi):

Intr-adevar este suparat pentru ca nu i s-a rasplatit munca, dar consider ca ii raspunde cine trebuie sa ii raspunda, cu un raspuns la obiect. Daca consideri ca nu trebuia sa puna aceasta intrebare, sari peste el si treci la alte intrebari, nu faci spam.

| RAY a răspuns (pentru NUpotiSaintelegi):

Bravo,clar esti nr1, barosanul, mafiotul clasei https://www.youtube.com/watch?v=ized21RsFIs
Cand se preda smecheria eu ma visam premiantul scolii

| Rotazi a răspuns (pentru elcosmin):

Lui ii trebuie educatie, nu spam.

| Demetrov a răspuns:

Tu esti ala ce nu vrea prietena, inseamna ca nu vrei nici bursa laughing)

| patrik986 a răspuns:

Dupa atitudinea ta nici nu ma mir, trebuie sa ai note maxime pentru bursa de merit.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Sa sti ca te apreciez pentru ca inveti dar in acelasi timp imi pare rau sad pentru ca ai si tu un merit sad

| Aligator0108 a răspuns:

Vai, ce timid pari. Și ce răspunsuri de premiul I ai dat de-a lungul activității tale pe TPU.

Citez:
"Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura. În cadrul bursei de merit se instituie bursa de performanţă, acordată castigatorilor locurilor I, II şi III la fazele naţionale ale olimpiadelor pe discipline, elevilor calificaţi la olimpiadele internaţionale, altor categorii de elevi care obţin rezultate de valoare în manifestări interne şi internaţionale cu caracter cultural-artistic - bursa artistică - sau cu caracter sportiv - bursa sportiva - şi cu caracter tehnico-ştiinţific - bursa tehnico-ştiinţifică."

Aici, la noi la colegiu, nu s-au oferit burse de merit pentru medii mari, primeai numai dacă ai participat la anumite concursuri și ai obținut un punctaj demn de prestigiul școlii. Dacă ai luat numai premiul I până acum (afirmație dedusă din întrebările tale anterioare), nu ți s-a oferit nicio bursă până acum? Ai primit vreo bursă anii anteriori? Știi pe cineva care a primit și tu nu? În aceste cazuri, îți recomand să vorbești cu doamna directoare / domnul director sau la secretariat. Învățare plăcută, mielușel!