| adrian9811 a întrebat:

Sal TPU. mai stiti cum se caracterizeaza direct sau indirect un personaj daca puteti da si exemple ar fi super Ms mult

5 răspunsuri:
| KatnissEverdeen a răspuns:

Modalitati de caracterizare:
a)caracterizare directa
realizata de :
-autor
-un personaj
-personajul insusi(autocarac.)

b)Carac.indirecta:
-din faptele personajului
-comportamentul
-faptele
-gesturile
-limbajul utilizat
-mediul in care traieste
-mediul din care provine
-vestimentatie
-gandurile.
Directa : Stefan este inalt si brunet.
Indirectă: El nu știa să scrie. -----de aici reiese că nu făcuse scoală
Indirecta :

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Direct:autocaracterizare,caracterizare de catre un personaj sau de catre narator.
indirect:prin fapte,gesturi,limbaj,imbracaminte, mediul din care provine, relatia cu celelalte personaje.
sper ca ti-am fost de ajutor.bafta! funda?big grin Vot?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!
Caracterizarea indirecta este atunci cand trasaturile unui personaj reies din comportamentul sau, din numele sau etc. Caracterizarea directa este atunci cand trasaturile personajului sunt spuse de narator sau de un alt personaj. Ca sa intelegi mai bine citeste Domnul Goe de I.L.Caragiale happy

| adrian9811 explică:

Da dar eu as vrea un model de caracterizare a lui praslea sa zic cum il fac dati-mi idei ca am de facut si nu stiu cum

| adrian9811 explică:

Mai oameni nu intelegeti ca nu vreau sa-mi spuneti cum vreau sa caracterizati un personaj. asta vreau