| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Cei care stiti latina puteti sa ma ajutati cu o problema:Cum e cu topica limbii latine? stiu doar ca intr-o propozitie predicatul e la sfarsit,iar subiectul la inceput,dar de restul partilor(nume predicativ,complement direct,complement indirect,atribute,conjunctii etc) nu stiu cum se mai intercaleaza. Puteti va rog sa imi explicati,sa-mi dati si exemple, va rog mult.Dau funda pentru cea mai buna explicatie

1 răspuns:
| yonwtz007 a răspuns:

Latina are un sistem gramatical flexibil extins, care operează în general prin adăugarea unor terminații la un radical fix. Schimbarea terminației substantivelor și adjectivelor este numită „declinare", iar cea a verbelor, „conjugare". Există cinci declinări ale substantivelor și patru conjugări ale verbelor. Cele șase cazuri ale substantivului sunt nominativ (folosit pentru subiecte), genitiv (arată posesia), dativ (complemente indirecte), acuzativ (complemente directe), ablativ (folosit cu câteva prepoziții) și vocativ (folosit pentru adresare). În plus, pentru unele substantive există cazul locativ folosit pentru a arăta un loc (înlocuit de obicei cu ablativul), dar acest împrumut de la indoeuropeni este de găsit doar pentru câteva nume de lacuri, orașe, localități și câteva alte lucruri.