| 4321ierdnA a întrebat:

Salit TPU! Sunt in calsa a 7 a si vreau sa intru la liceul de arta din Iasi in clasa a 9 a, poate cineva care e inscris la aceasta scoala sa imi spuna care e treaba acest liceu, daca trebuie sa stiu materia legata de muzica de inainte sa intru sau daca o iau de la 0? Cum sunt orele, ce materii sunt in plus sau in minus in clasa a 9 a? Ca sa trec clasa trebuie sa cant la instrumentul la care sunt inscris sau sa dau test normal?

1 răspuns:
| Lina1993 a răspuns:

Salutare! pai poti da un telefon la secretariat si sa intrebi in ce consta examenul de inscriere. Materia legata de muzica nu trebuie sa stii, trebuie doar sa ai talent, pe asta se bazeaza examenele la arta. Ca doar materia si partea teoretica, o inveti la liceu. Eu spre exemplu, m-am inscris la liceul de arta in clasa a5-a la sectia pictura, ca sa intru la liceu, a trebuit sa dau un examen : sa pictez o natura statica. Deci probabil la examenul la muzica, va trebui sa canti in fata comisiei, nu trebuie sa stii teorie. Pe langa orele de atelier pe care le faceam eu ( de regula aveam atelier marti si joi ), in celelalte zile faceam materii normale : romana, matematica, istorie, geografie, etc.