| Cosmin_8744 a întrebat:

Sall! Imi puteti spune si mie daca notele de la simulare clasa VIII se pot trece in catalog sau daca conteazza la media de admitere.Care ar fi formula de calculare a mediei de admitere la liceu cat la suta examenul? cat la suta media general V-VIII. specific Eu nu am dat teze unice.

Răspuns Câştigător
| alexamealexa a răspuns:

Notele de la simulare se pun numai daca vrea elevul; ele sunt pentru a vedea in ce stadiu ai ajuns cu pregatirea pentru examen si nu conteaza pentru media de admitere; media pentru admitere se face asa:50% media generala din clasele 5-8 si 50% media de la cele 2 examene.De ex sa zicem ca media generala din clasele 5-8 e 10; la mate la examen ai 9 si la romana 10 inseamna ca media examenelor este 9.50.media ta de admitere se va face asa (10+9.50) :2...19,50:2...media de admitere este 9, 75
sper ca ai inteleswinking

3 răspunsuri:
| Puiu_3680 a răspuns:

Notele de la simulare nu conteaza pentru examen.Si eu sunt clasa a 8a si stiu. Media 5-8 +media examenelor impartit la 2. De exemplu: media 5-8 este 8 + 6 media examenelor egal 7.Deci media de admitere va fi 7. fundita?

| Allexia14 a răspuns:

Notele de la simulare se vor trece in catalog doar daca vrea profesorul, iar ele nu conteaza la media de admitere.Media de admitere se calculeaza astfel:media aritmetica din 5-8+media examenelor impartite la 2.Deci examenul este 50% si media 5-8 50 %

| GM_Oana_1997 a răspuns:

Notele nu se trec in catalog, nu conteaza la admitere si media este : media anilor 5-8 + media celor 2 examene totu impartit la cei 4 ani!