| costyn98 a întrebat:

am auzit termenul de ateu imi spuneti si mie ce inseamna

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

A= fara
teu=religie
Deci, care nu crede in dumnezeu sau orice altceva legat de religie.

12 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Adica nu crede in dumnezeu

| IAmAFreak a răspuns (pentru Sara2):

Nu numai in dumnezeu. Ateii neaga existenta orcarei divinitati de pe fata pamantului. Vine din limba greaca *a*=fara sau nu, iar *theos*=zeu

| Sara2 a răspuns (pentru IAmAFreak):

Aham

| WhatheWow a răspuns:

Atei se numesc aceia care nu cred in nici o religie.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Ateu este o persoana care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati.

| cooldreams a răspuns:

Persoana care neaga existenta lui Dumnezeu sau oricarei alte divinitati.

| Avocado7 a răspuns:

Ateu inseamna cel care nu crede in Dumnezeu, crede in cioburi de sticla, statui si se roaga la ele cum ne rugam noi la D-zeu!

| Heartless562 a răspuns (pentru Avocado7):

Un ateu nu se roaga la nimic...ateii nu cred in divinitati, zane, zei, destine etc.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Avocado7):

Ateul nu se roaga la nimic, nici macar la un ciob de sticla. El nu recunoaste nici o divinitate, nu numai pe Dumnezeu.

| costyn98 explică:

Mersi habar nu aveam

| nicolaiebalaie a răspuns:

''ateu"= necredincios, nu crede in nici o religie(ortodoxa, katolica, musulmana, etc. )

| anuicniM a răspuns:

Sorry, dar tu ai auzit de Google sau Wilipedia? E asa de greu sa dai un ''search'' pe acolo?