| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit des la TV termenul de "prostituție intelectuală".
Ce înseamnă mai exact?

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Adica esti prea destept, dar preferi sa faci ceva sub nivelul tau exclusiv pentru bani. Gen esti jurnalist f bun, dar iti da Kanal D salariu de 5 ori mai mare decat aveai la un post respectabil, ca sa prezinti emisiuni cu chiloti, vulpite, si alte rahatri

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un fel de George Buhnici, sau 90% dintre Youtube-erii si "influencerii" de pretutindeni.
De la produse IT la produse de bucatarie sau cosmetica, tot ce ti se prezinta pe net drept:
"vai ce bun e acest produs, doar pe acesta il mai folosesc!" e o minciuna frumos ambalata.

Prezinti stiri in care nu crezi, faci reclama unor produse sau servicii pe care tu de fapt nu le-ai folosi, doar pentru ca esti bine platit.

| Hammurabi a răspuns:

Așa cum o prostituată se vinde fizic pentru bani, cei care își vând intelectul, cunoștințele, inteligența, prestigiul, fără să țină cont de scopul și interesele pentru care vor fi folosite, se consideră că fac prostituție intelectuală. Cam despre asta e vorba.