| alex_3858 a întrebat:

Sall tpu...am de facut un proiect la scoala despre alternator, ma rog nu stiu la ce fo0loseste alternatoru, trbbuie sa fac, mai exact se poate pune intr-un circuit electric simplu? mai multe detalii.

1 răspuns:
| Miree a răspuns:

Un alternator este un dispozitiv electromecanic care convertește energia mecanică în energie electrică sub formă de curent alternativ.

Cele mai multe alternatoare folosesc un câmp magnetic rotativ, dar alternatoarele liniare de curent alternativ sunt rar folosite. În principiu, orice generator electric de curent alternativ poate fi numit un alternator, dar de obicei cuvântul se referă la mici dispozitive rotative acționate de motoarele automobilelor și alte motoare cu ardere internă. Alternatoarele din centralele electrice care sunt puse în mișcare de forța aburului sunt numite turbo-alternatoare.