| RoxanaElena007 a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie de câteva idei pentru un proiect la fizica și nu prea știu ce sa fac. Trebuie sa fac un circuit electric (de ex colegii mei au făcut o mașină, un aparat de tatuat și o bobina tesla). Eu m-am gândit sa fac unul mai simplu cu becuri, conductoare și baterii.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu as face o "instalatie" simpla, cu cateva celule voltaice simple independente, inseriate, la care sa fie legat un Led (de semnalizare, dintr-o bricheta) sau un beculet de lanterna, ca consumator.
Pentru asta trebuie sa faci mai multe celule voltaice, in cutiute de plastic separate (asemanator unui acumulator de masina, in miniatura).
Pentru electrozi, poti folosi bucati de metale diferite, iar pentru electrolit folosesti otet de bucatarie.;)
Vei avea nevoie si de un aparat de masura pentru masurarea tensiunii celulelor.
Poti cere si ajutorul unui barbat "multmaistru" mai priceput.;)

Bibliografie:
https://www.referatele.com/......le-com.php
https://ro.wikipedia.org/wiki/Element_galvanic
https://pdfcoffee.com/bateriile-galvanice-pdf-free.html

| sierra1 a răspuns:

Fă-o asta și le RUPI gura la toți

https://www.youtube.com/watch?v=1V9nfLA5Jhk

| NLS a răspuns:

Pentru liceu?

1) Ce-ai spune de un mini-transformator cu mai multe iesiri, cu posibilitate de intrerupere a curentului, etc?
Asta presupunand ca ai (sau gasesti la pret modic) sarma de cupru suficienta.

2) Poti crea un circuit cu mai multe LED-uri pe care sa le poti controla independent de la diferite intrerupatoare (principiul intrerupatorului de scara) si care sa aiba fiecare atasat cate un potentiometru.

3) Sau un circuit cu cateva LED-uri inseriate, un potentiometru, un intrerupator, circuit la care atasezi un "starter" de la un neon vechi.

https://www.instructables.com/......p-Starter/

| RoxanaElena007 explică (pentru NLS):

Pentru gimnaziu (clasa a 8 a)

| NLS a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Se potrivesc toate si acolo, insa 1) necesita investitii mai mari.
2) si mai ales 3), sunt de efect, daca incerci sa faci ca tipul din video-ul indicat de mine, cu mai multe LED-uri si mai multe startere.

PS: starterele sa fie de la neoane vechi daca se poate, nu din magazin.
Cele noi nu stiu daca mai au acelasi principiu de functionare.
Integrand si un potentiometru (preferabil rotativ), le poti regla intensitatea (asta rezulta, prin el reglezi voltajul aplicat).

| Brizbriz a răspuns:

"trebuie sa fac un circuit electric"

TREBUIE sa definesti si nivelul de complexitate, altfel iei o bucata de sarma si scurcircuitezi o baterie, voila, circuitul electric e gata

| RoxanaElena007 explică (pentru Brizbriz):

De preferat pentru clasa a 8 a. Cel mai important e faptul sa fie format dintr-un generator, conductoare si consumator.

| Brizbriz a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Iei 2 sarme si pui un bec intre ele, si se aprinde becul cand le legi la baterie, iar asta e CLAR circuit electric

trebuie sa imi dai definitia completa a request-ului, sau sa imi spui ce inseamna "clasa a 8-a"... pentru ca NU stiu ce e in manual in ziua de azi, macar sa imi fac o idee de complexitate

| RoxanaElena007 explică (pentru Brizbriz):

Multumesc, am facut unul putin mai simplu, tot cu becuri si baterii. Ma refeream sa fie mai simplu, legat de teoria care se preda la clasa a 8 a

| Brizbriz a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Nu stiu teoria de clasa a 8a, insa ma bucur ca ti-ai rezolvat problema

| zilog a răspuns:

Incercă să faci o baterie cu zinc argint lămâie
iti trebuie un banut de zinc o sau o bucatica de tabla de zinc si un banut de argint
si faci asa in serie mai multe lămâi si aprinzi un led
cu vreo 6 lamai

| aIexica2024 a răspuns (pentru zilog):

Aha domnu Zilog expert renumit prin Anglia pentru lamuie.
Cum a ramas cu nepotica, te-a reclamat sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii cum sa l faci degeaba i ti vor da idei, tu trebuie sa stii sa l faci de la inceput pana la sfarsit.

| RoxanaElena007 explică (pentru anonim_4396):

Modul de realizare il inteleg, dar nu aveam idei ce sa fac. Cred ca e buna ideea cu becurile

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Pe tine ca fată te pasioneaza electronica?

| RoxanaElena007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e chiar cea mai mare pasiune a mea (in afara de programare, lectura, muzica si desen), dar ma fascineaza cate lucruri putem face cu ajutorul unor lucruri banale (de ex bobina tesla facuta de un coleg din chestii vechi si experimentul din link-ul trimis de sierra1), plus alte fenomenele fizice si chimice si ceea ce se studiaza la aceste materii.

| Alin3375 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai Cristi esti cel mai imbecil user de pe TPU care da cele mai inutile raspunsuri.Adminii ar fi trebuit sa se autosesizeze mai de mult.
Fata a cerut ajutor si este in clasa a 8-a.
Daca site-ul acesta nu este pentru a ne ajuta intre noi, atunci pentru ce mortii ma t ii de impotent ar trebui sa fie?

| Mariaavrmaiancu a răspuns (pentru Alin3375):

@ Alin3375 Raspunsurile jignitoare sunt taxate pe aici cu blocarea contului sau stergerea lui. Raspunsurile astea sa ti le dai tie acasa nu pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspuns pentru Alin care după ce ca mi-a vorbit urît desii nu stiu cu ce l am deranjat ma si blocat, cu ce anume te a deranjat raspunsul pe care l am dat Alin, ca am intrebat o pe Roxana daca îi place electronica? Sau de ce, si aduci niste injurii ne fondate de ce, acest site este pentru a ne ajuta si eu daca am gresit prin raspuns i mi cer scuze dar nu trebuie sa ma înjuri sau sa mi spui impotent si toate prostiile care i ti trec tie prin cap, ai baut ceva inainte sa te i ei de mine? Ca doar asa se explica iesirea ta ne controlata, si daca era sa fie vreo problema in raspu nsul pe care i l am dat lui Roxana consider ca ea era indreptatita sa i mi scrie nicidecum tu, si nu cred ca dau cele mai inutile raspunsuri sau ca as fi imbecil, parerile tale nu conteaza, tu nu ai voie pe acest site sa ma jignesti pe mine Alin 3375, oricum te am raportat. o seara frumoasă.

| RoxanaElena007 explică:

Mulțumesc, fizica(plus chimia și informatica) sunt unele din motivele pentru care îmi doresc sa merg pe profilul mate-info sau științe ale naturii. Dar din păcate s-ar putea sa nu pot întra din cauza ca îmi iese media la final de a 8 a fără examne 8, 70 și e 8, 90-9 media de admitere. Dacă nu reușesc sa fac media puțin mai mare, intru pe filo sau la economic(dacă ajung la economic vreau sa întru pe economie sau contabilitate). Legat de vârstă, am 14 ani happy

| Alin3375 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=HQdLFEiVeCA

minutul 4 ai nevoie doar de o baterie o bucata de sarma si de o busola

| Adamis a răspuns:

Fizica la liceu?
Ar fi ideal sa precizezi, astfel ne putem face o idee de gradul de dificultate al proiectului.