| blackboss a întrebat:

Am si eu o problema,azi dau test la engleza si ma incurc in timpuri Present Perfect Simple, Present Perfect Continous si Past Tense Continous.Ajutati.ma le incurc. ziceti.mi smecheri ceva..plsss! FUNDA SCz categoria

Răspuns Câştigător
| Ioana4578 a răspuns:

Pai Present Perfect Simple exprima o actiune care s-a petrecut in trecut, dar se mai petrece si in prezent.
EX: Eu am vazut-o pe Marry astazi.
I have seen Maryy today. ( explicatia: Am vazut-o pe Marry astazi. Poate ca am vazut-o la ora 10. Dar ziua nu s-a incheiat. Si poate ca am sa o mai vad pana diseara.)

Present Perfect Continious: explima o actiune care a inceput in trecut, se continua in prezent si are sanse sa se continue si in viitor.
Ex: Ninge de 4 ore.
It has been snowing for 4 hours. ( explicatie: a inceput sa ninga la ora 7, ninge si acum la ora 11 si poate sa ninga si la ora 17. )

Past Tense Contininous: exprima o actiune care s-a petrecut in trecut neincheiata, dar a fost intrerupta de o actiune trecuta incheiata.
ex: I was reading the lesson when the teacher came in.
Citeam lectia cand a intrat profesoara. (explicatie: eu citeam lectia, iar profesoara a intrat in clasa, dar eu inca nu terminasem de citit lectia.)

Este foarte usor. Sper ca ti-am fost de folos. FUNDa?