| aurora23 a întrebat:

la evaluarea nationala la limba si literatura romana la compunere daca nu am dat nume de un scriitor contemporan si daca am spus ca a venit un scriitor contemporan care ne-a tinut un discurs nu prea mai tin minte ce am scris in compunere toate detalile si brusc microfonul nu mai functiona si ceva de genu,am pus elementele spatio-temporale o sa-mi scada puncte pe asta, ca n-am pus un scriitor?

9 răspunsuri:
| Aryadna a răspuns:

In barem nu specifica "numele scriitorului contemporan".Si eu am dat examenul si mi s-a spus ca nu trebuia numele scriitorului, deci stai fara grija.

| MadRaven a răspuns:

Eu am înţeles că se punctează mai mult dacă specifici scriitorul, ca să vadă ăştia dacă ştii ce înseamnă contemporan, sau ceva de genul. :))
Oricum, uite baremul:
http://subiecte2014.edu.ro/2014/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| Awwwww a răspuns:

Nu trebuia, multi au scris despre un sriitor contemporan in general ( pentru ca nu au stiut ce-i,, contemporan'' laughing ). Oricum nu a specificat ca trebuie sa dam numele. happy

| ღMaryaღ a răspuns:

Nu nu-ti scade niciun punct ..in barem nu zice ca depuncteaza daca nu ai pus numele scriitorului. Deci stai linistita! Nici eu nu am scris numele scriitorului.

| sfinxul10 a răspuns:

Nu cred, am dat si eu azi examenul si nu am scris.

Răspuns utilizator avertizat
| RawBlack a răspuns:

Relatarea unei întâmplări, cu respectarea succesiunii logice a evenimentelor 4 p./relatarea
unei întâmplări, fără respectarea succesiunii logice a evenimentelor 2 p. 4 puncte
– câte 2 puncte pentru precizarea fiecăruia dintre cele două elemente ale contextului spaţio-temporal
2x2p=4 puncte
– adecvarea conţinutului la cerinţă 2 p./ adecvarea parțială a conținutului la cerință 1 p. 2 puncte
– respectarea precizării referitoare la numărul de cuvinte 2 puncte
Cred că nu o să îţi scadă aşa mult, asta scrie în barem. Baftă!

| Mrrr266 a răspuns:

Nu am dat nume nici eu, am zis doar ca a participat la un eveniment un scriitor contemporan renumit, atat...Nu scrie nimic in repere gen '' specifica numele scriitorului'' deci...