| gaby20 a întrebat:

Sall TPU:*! imi puteti da o lista cu toate propozitile in functie de clasificarea lor in fraza cu numele complet si intrebarile ce le revin?puppy dog eyes...(pentru admiterea la romana)...mersi^^happy

Răspuns Câştigător
| purplerainbow a răspuns:

Hey buna! Am raspuns mai demult la o intrebare asemanatoare si scuze ca fac copy paste ca sa nu mai scriu!
Eu tocmai am terminat acum ceva timp toate subordonatele si nu mi se par foarte dificile. Predicativa este neaparat dupa un predicat nominal incomplet, adica ii lipseste numele predicativ si urmeaza doar dupa verbele copulative; subiectiva se afla dupa urmatorii termeni regenti: verbe la diateza reflexiva(se spune, se zice, se stie), verb unipersonal "a trebui", adverbe predicative(probabil, pesemne, posibil, sigur, desigur), locutiuni adverbiale predicative( cu siguranta, fara doar si poate, fara indoiala), vb. cop. a fi + un adv de mod( e bine, e usor, e greu, e dificil), vb cop a fi + subst com (e de mirare), etc.; completiva directa sta dupa verbele tranzitive(a sti, a cunoaste, a informa, a baga de seama) si raspunde la intrebarea "ce?'' sau ''pe cine?'' la fel ca complementul direct; completiva indirecta sta dupa verbele intranzitive(a se gandi, a medita, ) si raspunde la intrebarile complementului indirect,; CT incepe de obicei cu adv relativ ''cand'' si dupa aceea iti dai seama si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de timp(cand, de cand, pana cand); CM se introduce de obicei cu adv relativ ''cum'' si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de mod(cum, in ce fel); CL se introduce de obicei prin adv relativ ''unde'' si raspunde la intrebarile complementului circumstantial de loc(unde, pe unde, de unde); CS raspunde la intrebarea ''in ce scop se face actiunea'', iar CZ(cauzala) raspunde la intrebarea "din ce cauza s-a petrecut ceva''.

1 răspuns:
| iusty_9301 a răspuns:

Cazuri şi funcţii sintactice NOMINATIV •Subiect (cine?; ce?) Ex. : El este cel mai cuminte. •Atribut apoziţional (arată cum este subiectul) Ex. : Azor, căţelul, este în curte. • Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?) Ex. : El este prietenul meu. DATIV •Complement indirect (cui?) Ex. : Dau Andreei stiloul meu. •Nume predicativ (asemenea cui?) Ex. : Noi suntem asemenea lor. •Complement circumstanţial de loc Ex. : Stai locului! GENITIV •Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?) Ex. : Cărţile Anei sunt neînrijite. •Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?) Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei. •Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.) Ex. : Ne jucăm în spatele blocului. •Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?) Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt. ACUZATIV •Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?) Ex. : Viaţa de câine este grea. •Nume predicativ Ex. : Cartea este de istorie. •Complement direct (pe cine?; ce?) Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut. •Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.) Ex. : Merg cu Andrei la mare. •Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?) Ex. : Mergem la cinematograf. •Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?) Ex. : Înotul câineşte nu este greu. •Complement circumstanţial de timp (când?) Ex. : •Complement circumstanţial de agent (de către cine?) Ex. : Am fost felicitat de mamă. VOCATIV •Nu există funcţii sintactice în Vocativ! Ex. : Andrei, vino aici! –,, Andrei" nu are funcţie sintactică