| Plesa_George_2000 a întrebat:

in vara aceasta as vrea sa citesc o carte cu ceva aventura si suspans,dar nu gasesc nimic, cartea sa fie de maxim 350 pagini, si sa fie de clasele 5-7.
P.S.raspunsul cu cele mai multe cartiprimesti funda!

Răspuns Câştigător
| AlexandruHS a răspuns:

Aventurile lui Huckleberry
Robin Hood
Aventurile lui Sherlok Holmes
Aventurile lui Tom Sawyer
Cartile lui Jules Verne: Castelul din Carpați, Cinci saptamani in balon, Ocolul pamantului in 80 de zile, 20000 de leghe sub mari, Pilotul de pe Dunăre, Insula misterioasa, Doi ani de vacanta(care este cea mai frumoasa), Farul de la capatul lumii, Uimitoarea aventura a misiunii Barsac, De la pamant la luna, Uimitoarele peripetii ale jupanului Antifer, Casa cu aburi.

Iti recomand Doi ani de vacanta, dar tu alegi.
Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

O calatorie spre centrul pamantului, de Jules Verne, Cinci saptamani in balon, de Jules Verne, Ocolul pamantului in 80 de zile, de Jules Verne, 20000 de leghe sub mari, tot de Jules Verne, Masina timpului/ Razboiul lumilor, de H. G. Wells si Omul invizibil de H. G. Wells.

| maia200 a răspuns:

Harry Potter.Nu are chiar 350 de pagini dar e foarte interesanta.Eu am citit-o în clasa a 5-a.

| richu01 a răspuns:

Copiii capitanului Grant de Jules Verne,
Ciresarii de Constantin Chirita,
Toate panzele sus! de Radu Tudoran,
Capitan la cincisprezece ani de Jules Verne,
Douazeci de mii de leghe sub mari de Jules Verne,
Comoara din insula de Robert Louis Stevenson, etc