| Theo512 a întrebat:

sunt in clasa a VIII-a si m-am gandit de pe acum ce cariera as putea urma in viitor.M-am gandi sa urmez o cariera in IT.Ce liceu si ce facultate ar trebui sa urmez.

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Nu știu școli, eu sunt din Cluj... Dar mai întrebi prieteni și o să găsești o școală bună. Eu îți recomand să mergi la profilul Real cu specializarea Matematică-Informatică dacă te gândești la o carieră în domeniul IT. Evident va fi mai greu la mate, dar chiar dacă nu te faci programator îți poți lua cam orice meserie de aici, în plus (în general) clasele de mate-info au elevi mai deștepți (motivul ar fi că nu merg elevi cu 5 la mate la mate-info, mai ales că ar avea bacalaureatul mai greu la mate).

6 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Daca esti un baiat mai destept, silitor si iti ''Fuge Mintea'' iti recomand :
Mate-Info
Istorie
Filologie
IT
Economie

Daca esti un baiat mai lenes si nu iti place invatatura si totusi vrei sa faci o meserie iti recomand:
Industria Alimentara
Agricultura
Comert

| SonicAndrei a răspuns:

La mate-info. Dar să fie la profil intensiv informatică (ca să nu ai o oră pe săptămână și să nu termini materia, dar se poate și așa). Să te gândești și la o școală bună. Din ce oraș ești?

| Theo512 explică (pentru SonicAndrei):

Botosani

| Theo512 explică (pentru SonicAndrei):

Eu ma pricep foarte bine si la mate am media 10 si 10 in teza

| Theo512 explică (pentru SonicAndrei):

O singura data am luat opt din cauza la un profesor

| SonicAndrei a răspuns (pentru Theo512):

Atunci o să te descurci foarte bine la mate-info. Eu zic să te duci la informatică intensiv. Vei avea vreo 3-4 ore pe săptămână info, dar o să faci mult și bine. Informatica nu e o materie grea, ce se face la început e simplu și după ce îți dai seama cum se face zici că e banal. Vei face probleme cu numere, de exemplu să faci un program care îți spune dacă numărul introdus de tine e par sau impar (asta cred că e cea mai simplă problemă, vor apărea multe grele). Noi lucrăm cu Code Blocks, iar la informatică (materia) trebuie să ai idei și logică, desigur să fi și deștept. Dar o să îți placă să vezi cum faci singur un program care merge perfect și e pe calculator.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Theo512):

Nu știu școli, eu sunt din Cluj... Dar mai întrebi prieteni și o să găsești o școală bună. Eu îți recomand să mergi la profilul Real cu specializarea Matematică-Informatică dacă te gândești la o carieră în domeniul IT. Evident va fi mai greu la mate, dar chiar dacă nu te faci programator îți poți lua cam orice meserie de aici, în plus (în general) clasele de mate-info au elevi mai deștepți (motivul ar fi că nu merg elevi cu 5 la mate la mate-info, mai ales că ar avea bacalaureatul mai greu la mate).