| anonim_4396 a întrebat:

Sall Tpu.Sunt in clasa a9a si stau prost cu notele.Am un 2 la chimie (care mi la pus pe degeaba), un 3 la engleza si un 4 la fizica.Eu de la 9 si 10 am ajuns printre ultimii.Ce sfaturi imi dati? Cum sa invat mai repede si mai mult?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu vreau sa te supar... 2 fara motiv? Okay, am mai auzit de asa ceva dar poti spune la fel si pentru acel 3? Dar pentru acel 4?

Frate, te minti singur! Intelegeam daca ai fi primit un 4 fara motiv, am mai auzit de asa ceva, dar 2? La mine la liceu 2 se da pentru nesimtire sau prostie de nivel avansat... daca te certi cu profesorul.

Invata... chiar daca nu iti place profesorul, chiar daca nu iti place materie... trebuie sa inveti.

Daca nu intelegi atunci spune clar "domn profesor, nu am inteles". O sa-ti explice. Daca taci... atunci profesorul crede ca ai inteles iar la ascultare o sa fii 0.

Incearca sa nu mai pierzi timpul cu prostiile. Incearca sa te axezi pe anumite materii care o sa-ti asigure viitorul si sa incerci sa faci macar de un 6-7 si la celelalte materii. *nu spun 5 intrucat mi se pare penibil... sa ai 9-10 la mate si 5 la bio*

Nu conteaza timpul in care inveti ci calitatea lucrurilor pe care le retii!

De exemplu... daca asculti muzica in timp ce "inveti", daca esti atent si la televizor si la pc si la manual atunci te cred si eu ca nu retii nimic.

In schimb, daca esti atent 10-15 minute, daca te concentrezi pe acel lucru atunci o sa-ti ramana anumite informatii care o sa-ti asigure o nota relativ buna.

Poti sa citesti lectia si de 100 de ori, timp de 5 ore. Degeaba! Daca nu ai fost nici macar o data concentrat pe acele lucruri... atunci e vai de tine.

Incearca sa faci toate temele si sa citesti o data tot ce ti s-a predat.
Profesorul meu de mate din 5-8 spunea mereu "cititi teoria!" Il credeam nebun...adica mno, ce rost are sa stii teoria daca stii sa faci probleme?

Nu e bine sa gandesti asa!

Fii atent! Vrei sa inveti? Okay.
Uite cateva sfaturi care sper sa te ajute.

1. La mate, fizica si chimie iti poti face caiete de teorii. Cum sunt astea? Iei numai formulele, teoriile de la o anumita materie si le pui pe caiet. Eventual iti faci si un cuprins iar atunci cand o sa ai nevoie de o formula o s-o ai la indemana. Poti sa-ti faci si foi dar acestea se pierd. *eu am un perete plin de formule la fizica*

2. Inainte de a-ti face tema citeste rapid si ce ti-a dat profesorul in clasa, ce a facut cu voi.

Am vazut multi colegi care atunci cand isi fac temele nici macar nu se intereseaza de ce ne-a predat acel profesor. Nu! Intai citesti lectia si dupa iti faci tema. Este mult mai bine asa.

3. Lucreaza suplimentar. Mda. Pentru performanta trebuie sa faci sacrificii.
Eu am renuntat la cateva hobby-uri intrucat nu mai aveam timp pentru unele lucruri... cateodata o sa fii pus sa alegi dintre 2 lucruri... unul dintre ele o sa fie pierdut pentru totdeauna iar celalalt o sa primeasca mai mult timp.

Citeste lectiile, citeste articole de pe net daca te intereseaza acel subiect, fa-ti temele si cel mai important fii atent la ore!

Daca esti atent si sanatos atunci mi se pare normal sa retii destul de multe lucruri inca din clasa.

In 5-8 iei 9 destul de usor...la liceu se vede adevaratul nivel.

Sincer...nu te supara dar la engleza trebuie sa inveti singur daca vrei sa ajungi la nivelul celorlalti. Poate ca ai avut un profesor slab in 5-8 care iti dadea 9-10 fara sa meriti.

Invata singur, nu ai ce sa faci. Sunt site-uri care te pot ajuta.

Cauta pe google "verbele neregulate in engleza", citeste carti de pronuntie in engleza, invata conjugarile verbelor si regulile principale de conversatie in limba engleza. Cauta carti pe la biblioteca.

De asemenea nu uita ca exista un moment in care taci si un moment in care vorbesti. Atunci cand te duci la scoala nu esti "tovarasul" profesorilor, esti un subordonat al lor! Nu te iei la cearta cu nimeni, chiar daca esti nedreptatit... nu faci scandal ci doar ceri explicatii. Okay, ti-a dat 5? Roaga-l frumos pe acel profesor sa-ti explice de ce ti l-a dat ca sa stii la ce trebuie sa mai lucrezi. Roaga-l frumos sa-ti explice. Niciun profesor nu este absurd. Fiecare este unic in felul sau. Trebuie doar sa incerci sa-i intelegi.

Care este concluzia? Pentru a invata mai repede trebuie sa te interesezi mai mult de acea materie. Daca ai anumite lacune atunci te cred si eu ca nu mai intelegi ce ti se preda...iar la ascultare te faci de ras.

Totul tine de tine. Succes!

3 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Pune te cu burta pe carte cum adica ai primit un 2 fara motiv? Nu exista asa ceva! Nu incerca sa te minti singur ti a dat 2 ca nu ai invatat nu ca are ceva cu tine sau ca asa i a venit. Daca vezi ca nu faci fata ai 3 variante:
1 te apuci sa inveti
2 te muti la un alt profil
3 te lasi de scoala ce rost are sa faci 4 ani de liceu daca oricum nu iei bac ul? pentru ca daca vei continua asa nu ai nici o sansa.
Sunt pe a 11-a la mate info intensiv daca acum tie iti e greu ce vei face dupa clasa a 10-a? Vei vedea ca profesorii vor trage de tine pana faci cele 10 clase dupa vei avea deosebita placere sa ramai repetent nu e minunat? big grin

| Gunoi a răspuns:

Înveți zilnic și dacă ai ambiție vei reuși să obții o medie bună trebuie doar să îți dorești, altfel te chinui zadarnic

| Hamdy a răspuns:

Nu trebuie să înveți mult dacă ești foarte atent în orawinking