| Cipri112 a întrebat:

Vreau sa va intreb. si cred ca e prosteasca intrebarealaughing: Cum sa fac sa retin mai bine lectiile pe care le invat din caiet... Citesc de 20 de ori un enunt si nu il retin.Ori am capul prost, ori. nu stiu laughing Care ma ajuta Fundawinkingwinking

Răspuns Câştigător
| AdrianaSweetyCy a răspuns:

Buna,pentru inceput parerea mea este ca puteai formula intrebarea altfel fara sa te subestimezi si mai ales in public. Iar in legatura cu intrebarea ta sfatul meu este sa stai intr-o camera singur/a, fara televizor si orice altceva ce ti-ar putea distrage atentia, sa citesti lectia cu foarte multa atentie iar apoi sa citesti cu voce tare, dupa ce ai citit de 2-3-4 ori lectia inchide ochii si incearca sa iti aduci aminte lectia si sa o rostesti cu voce tare de astfel de cateva ori pana esti sigur/a ca ai retinut tot. Si un pont: mananca ciocolata inainte cu cateva minute de a incepe sa citesti. ajuta foarte mult la memoriewinking Garantat! Multa bafta!

6 răspunsuri:
| kiv1990 a răspuns:

La tine harddiscul e mort schimba-lhappy. Si la ce naiba te bagi in aceasta categorie?

| AnaRadu a răspuns:

Heii. Pai trebuie sa fii foarte concentrata asupra a ce citesti si dupa sa repeti de mai multe ori. Sau poti sa citesti cu voce tare pentru a te auzi atunci cand pronunti. Daca nu reusesti nici asa du-te la medic sau direct la farmacie si zii la doamnele alea de acolo. O sa iti dea pastile de exemplu ce ti-ar putea da ar fi : MemoPlus happy Sper ca te-am ajutat!

| CristobalMarian a răspuns:

Cipri, nu te mai fa prost, pentru ca nu esti. Tu trebuie sa citesti de cateva ori, dar sa ai gandul la invatat, NU la tv, nu la joaca, nu la pc, doar la invatat. Te concentrezi, citesti de 2-3 ori, inchizi cartea/caietu si spui ce ai retinut. Nu este greu, dar, tu trebuie sa fi contentrat.

| SMSK8Crew a răspuns:

Citeste, si incearca sa-l scrii pe hartie fara sa te uiti la ceea ce ai citit...

| corymmm a răspuns:

Consulta medicul de familie sau ia niste pastile gen memoplus..intreba lafarmacie.succes

| NuMaiSpuneBa a răspuns:

Trebuie sa iti fie gandul doar la lectie, n-ai voie sa te gandesti la tziganu pe care l-ai vazut sa asa cevawinking