| anonim_4396 a întrebat:

Salu TPU! Dupa ce am pus mai multe intrebari pe TPU, m-am hotarat sa dau la filologie. Nu ca nu mi-ar placea mate-info, dar, am inteles ca 1.este foarte greu si trebuie sa fii foarte bun in ceea ce faci, iar eu nu pot fii foarte buna in informatica daca incep de la jumatatea clasei a 6 a si daca nu imi place.Prin urmare, cred ca voi merge la filologie si apoi la drept. Insa, am o mica intrebare, ce se cere la drept? Nu va faceti griji, stiu ce e dreptul laughing, dar ma refer, ce materii trebuie sa stiu pentru a fii un avocat bun? si va rog comentati-mi decizia si spuneti-mi ce ati face voi in locul meu. AA, si inca ceva big grin, imi puteti spune mai multe legate de drept? Adica, cat dureaza facultatea, bla bla bla big grin. Multumesc mult de tot :*

1 răspuns:
| ellylovesmilkacupete a răspuns:

Si eu am luat aceeasi decizie ca si tine, dar eu sunt la stiinte sociale. La drept se cere in special romaa si istoria. Facultatea tine 4 ani. Dar este foarte multa concurenta prin urmare multe de munca. Daca nu ai cunostinte care te pot ajuta sa te lansezi in orasul unde te decizi sa ramai si sa profesezi mai bine te inrepti spre o alta cariera deoarece dreptul este una dintre meseriile care nu iti permit sa ai succes atata timp cat esti independenta. Funda?:d