| Rose123 a întrebat:

Aceasta intrebare este adresata elevilor din Bucuresti. Sunt clasa a-8 a si m-am gandit sa merg la o clasa de bilingv engleza. Am dat examenul de engleza si l-am trecut cu nota 8, 00. Din cate stiu eu,liceul George Cosbuc este cel mai indicat in acest caz.(fiindca acolo predau profesori nativi din SUA, Australia si Marea Britanie). Insa nu sunt sigura daca pot intra acolo cu 8 in examenul de engleza.
De exemplu,la Mihai Viteazu, e necesara o nota mai mare de 9, 50 la engleza pentru intrarea intr-o clasa de bilingv.
Deci,vreau sa stiu daca este suficienta nota 8, 00 pentru a intra la G.Cosbuc.
Multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Părerea mea este că ai o medie potrivită pentru a intra la Colegiul Naţional Bilingv George Coşbuc.
Depinde câţi elevi cu medie mai mare decât tine vor obta pentru acest colegiu.
Gândeşte pozitiv şi vei reuşi.
Mult succes pe mai departe!
Pa-pa.

| Rose123 explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult! happy
Stiu ca depinde si de ceilalti. Dar pur si simplu, nu voiam sa-mi fac iluzii degeaba. La Mihai Viteazu stiu ca as putea intra, dar nu la bilingv din cauza notei de 8, 00 care pur si simplu nu indeplineste aceasta conditie.
Stii cumva ultima medie de la examenul de engleza cu care s-a intrat la Cosbuc anul trecut?
M-ar ajuta sa-mi fac o parere thinking

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Rose123):

Da, 9.24 la profilul Uman şi 9.40 la profilul Real. Depinde cum va fi anul acesta. Mediile diferă de la an la an.

| Rose123 explică (pentru Hydrangeaceae):

Da,acestea sunt mediile de la evaluarea nationala(romana si mate). Aici nu am ce face, din moment ce nu am dat inca examenul. Insa, am inteles ca nota de la examenul de bilingv engleza(la care am luat eu 8) nu se amesteca. As fi vrut sa stiu ultima nota de la engleza cu care s-a intrat anul trecut. Multumesc :*