| 1233354354467647647 a întrebat:

Salut.Acum o saptamana am dat test la romana despre originea limbii romane.La test una dintre cerinte a fost sa prezint superstratul.Am realizat ca e vorba despre cuvintele luate din alte tari si sunt folosite de noi printre care si rusa asa ca am scris in paranteza cyka blyat(inseamnand catea) ca sa-mi amintesc cand ajung sa rezolv exercitiul ce trebuie sa fac. Am scris acea injuratura ca sa-mi aminteasca de limba rusa si am auzit-o pe CS:GO si nu stiam ce inseamna.Am uitat sa sterg acea chestie si bam profa o suna pe mama ca am facut-o catea special pe ea si vrea sa-mi scada nota de la purtare.Am incercat sa vorbesc cu profa dar nu am reusit incercandu-i sa-i explic ca nu m-am referit la ea, nici nu scrie in test ca am facut-o pe ea.Scrie doar pur si simplu cuvantul catea si s-a simtit si vrea sa-mi scada nota netinand cont cum am rezolvat exercitiu. O sa vorbesc cu diriga maine. Intrebarea mea este :am sau nu dreptate in faptul ca nu am facut-o pe profa catea si ce se poate intampla?

1 răspuns:
| Denisa1deni11 a răspuns:

laughing)). Deci avand in vedere ca in contextul in care ai scris cuvantul nu face nicio referire la profesoara, stai calm. Daca o sa ai argumente plauzibile o sa se rezolve situația. Din punctul meu de vedere, ti as recomanda sa ii spui mamei tale sa rezolve situatia. Ea e adult si pe ea probabil o sa o trateze altfel si o sa se rezolve situația.