| rzv1337 a întrebat:

Salut, am 14 ani iar acum pe data de 03.09. 2018 se fac inscrierile la scoala profesionala, pe fișa matricolă am media generală pe toți anii 5-8 6.97, dar am rămas corigent la matematica in clasa a8-a si nu am dat examenul de capacitate. Ce sanse am sa intru la profesionala profil mecanic sau textil sau oricare alt profil? Eu vreau la liceul respectiv, nu prea ma intereseaza profilul, de preferat mecanic auto, daca nu o sa prind loc? Cum se ia, dupa medie? Scolile profesionale sunt dupa amiaza? O sa fim in liceu doar scolile profesionale? Am nevoie de ajutor, sunt disperat, va rog,

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La cei care nu au dat Evaluarea Nationala se tine cont doar de media claselor V - VIII.
Vei intra la profesionala cu media ta. La profesionala nu e bataie pe locuri. Cei cu medii mari au intrat deja la unul din liceele bune din lista lor de optiuni, nu merg la profesionale.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Intra oriunde, ia-ti corigenta, da examenul de capacitate si intra la liceu.

| unomoarecare7 a răspuns:

Pai, daca au mai ramas locuri intri la profilul pe care ti-l doresti si da, se ia dupa media 5-8.

| Mindrel a răspuns:

Frate nu stiu cu ce te pot ajuta eu, sunt pe mate-info, dar stiu sigur ca 95% sanse sunt sa inveti dimineata.