| dani97 a întrebat:

trec pe clasa a 9-a. voi la ce profil sunteti? eu am pus asa pe lista 1. stiinte sociale 2. filologie 3. mate-info 4. stiinte ale naturii. Am media de admitere 8.58 si media cu care se intra la stiinte sociale la liceul meu e 7.70. cred ca intru sigur. voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Intri sigur, nu-ti fa probleme daca zici ca asta e media.Eu am pus 1.mate-info si cred ca intru ca am media de admitere 9, 74.Succes!

| soriinaa a răspuns:

Normal ca intri. Si ai si facut o alegere buna happy. Si eu sunt la stiinte sociale si e cel mai fain profil, o sa vezi. Succes!

| RobyK2 a răspuns:

Ti-o spun din propria experienta: Umanul este pentru copii prosti sau lenesi. Sper sa fii lenesa. Nu mai vorbesc de faptul ca sora'mea care era o eleva de nota 7 in generala a mers pe filo si avea 10 pe linie fara sa invete nimic, dar demonstrez in urmatoarele randuri: Dupa uman, urmaresti facultati care au baza in romana, dreptul, spre exemplu. Acolo trebuie sa stii gramatica foarte bine. Dupa cum se stie, la liceu nu se mai preda gramatica, deci daca ai facut un liceu de filo ai trecut ca gasca prin apa, si nu te ajuta cu nimic, insa esti obligat sa mergi pe o facultate bazata pe umanism, in schimb, la un profil mate info faci mate m1 + informatica si celelalte stiinte exacte, din care te dezvolti foarte mult, iar de aici poti urmarii ORICE FACULTATE, nu doar cele de profil real. Intelegi tu avantajele profilului real?

| dani97 explică (pentru RobyK2):

Iti multumesc pentru raspuns.nu sunt nici prost nici lenes.nu vreau sa ma laud dar in clasa a 8-a am avut la mate media 6 la chimie fi fizica9 si in rest numai medii de 10, iar la evaluarea nationala am luat 9.80 la romana si 5 la mate. si in plus am fost si la olimpaida de istorie. de asta dau la stiinte sociale