| bitzaxp90 a întrebat:

Salut, am cateva intrebari despre liceul care vreau sa il urmez:

Ce sa aleg dintre stiinte sociale si filologie? Tin sa mentionez ca sunt foarte bun la engleza, romana, istorie, dar sunt groaznic la franceza.

Care liceu m-ar avantaja mai mult la facultate? Vreau sa urmez facultatea de actorie ca sa fiu actor.

8 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

As putea spune ca te-ar avantaja Stiintele Sociale, deoarece cade mai mult accentul pe psihologie, sociologie si filosofie (materii care se studiaza si la Filologie dar mai putin) si poti spune ca te ajuta in a intelege oamenii cu care lucrezi, cum functioneaza relatiile dintre voi si alte lucruri asemanatoare. Fiecare din cele trei materii, tratata in profunzime, te-ar ajuta in cariera.

| aiurea231223 a răspuns:

Indiferent de liceul pe care il faci, poti sa faci dupa facultatea de actorie. Eu de exemplu termin liceul (profil real) iar la facultate ma indrept intr-o drectie total opusa. Alege cea ce ti se pare mai interesant, care ti-ar placea mai mult.

| cmarius93 a răspuns:

Eu am terminat anul asta stiinte sociale si te sfatuiesc sa faci si tu la fel! la Stiinte sociale iti dezvolti extrem de multe abilitati, gen psihologia te ajuta extrem de mult, logica si asa mai departe! LA filologie inveti mai mult limba engleza si limba franceza, limba latina si materii parerea mea nefolositoare. Stiintele socio-umane sunt cele pe care fiecare om ar trebui sa le inteleaga. Parerea mea e ca stiintele sociale sunt mai importante decat Filologia dar e alegerea ta!

| thelittleme a răspuns (pentru cmarius93):

Eu saptamana viitoare trebuie sa imi aleg profilul pentru liceusi sincer nu stiu ca uniii spun ca nu-s bune profilurile astea, dar eu vreau sa dau mai departe la drept, deci e bun profilul?

| Valy097 a răspuns (pentru thelittleme):

Da,te-ar ajuta foarte mult!

| cmarius93 a răspuns (pentru thelittleme):

E un profil foarte bun pentru Drept! dar eu daca as fi acum in clasa a 8a as alege un profil de REAL cu multe ore de matematica si fizica sa invat programare. Cu dreptul nu faci mare branza, anual termina N elevi cu drept. din ei maxim 10% ajung avocati. E mult prea greu si trebuie sa ai mult prea multi bani sa ajugi avocat la noi in tara. De la profilul asta de stiinte sociale invati sa comunici foarte bine ceea ce dupa parerea mea e cel mai important pentru ca noi oamenii suntem facuti pentru comunicare. Daca vrei sa ai o viata plina de bani alege sa ai o meserie in informatica. Daca vrei sa ai o viata cu multi prieteni si sa duci un trai doar decent parerea mea e ca trebuie sa alegi stiinte sociale. Bafta in continuare.

| MrPetry09 a răspuns:

Man eu sincer unu as da la filologie dar faci cum vrei fata de stiinte sociale filologia este mult mai antajoasa te ajuta mai mult in viata... baftawinking

| sobolanel a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale, si este un profil super. Sa stii ca nu e exagerat de greu si ai mai multe optiuni pe viitor la ss decat la filologie, bafta!