| Alex_Alexander_1998 a întrebat:

As avea si eu cateva intrebari despre profilul stiinte sociala (liceu).

Eu anul acesta termin clasa a 8-a si inca nu sunt decis de liceul pe care vreau sa il urmez dar nu as vrea sa fac matematica la liceul la care o sa merg si am auzit ca la stiinte sociale nu se face matematica dar in rest se face engleza, istori, geografie si romana eu cu engleza nu stau prea bine dar in rest cu la celelalte ma descurc...Ce sa fac?

Si app dupa ce termin pe profil de stiinte sociale ce facultate pot urma?

Exemple de licee cu profil de stiinte sociale (Cluj).

Multumesc... Fuda cel mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

La stiinte sociale dai teza din engleza. Eu am fost la pedagogic la stiinte sociale, in Cluj. Nu era greu la teza, dar pot sa spun ca nu prea stiam engleza cand am intrat, cand am iesit pur si simplu am stiut mai bine engleza, profesorii sunt intelegatori, predau bine, stiu sa nu-ti bage materie peste masura. Predau astfel incat sa-ti placa si sa inveti cu placere pentru teste, nu sa tocesti 20 de pagini.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Vezi lista liceelor de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

| Sophie06 a răspuns:

La stiinte sociale se face mate, iar din clasa a XI-a faci mate m5 (adică cel mai usor nivel) si vei avea 2 ore pe saptamana. Cel mai mult faci instorie (4-5 ore in clasa a XI-a). In fiecare an ai cate o disciplina specifică profilului (logica-a IX-a, psihologie a X-a, economie si sociologie a XI-a si filosofie a XII-a). Teze dai la romana, istorie sau geografie, engleza si materia de socio-umane pe care o faci in functie de clasa. Bac dai la romana, istorie, o disciplina socio la alegere si competențele la info si limbi straine.

| AC4S4 a răspuns (pentru Sophie06):

Ei nu dau competente la info, nici nu au facut info...

| AC4S4 a răspuns (pentru Sophie06):

Salut!

La stiinte sociale dai teza din engleza. Eu am fost la pedagogic la stiinte sociale, in Cluj. Nu era greu la teza, dar pot sa spun ca nu prea stiam engleza cand am intrat, cand am iesit pur si simplu am stiut mai bine engleza, profesorii sunt intelegatori, predau bine, stiu sa nu-ti bage materie peste masura. Predau astfel incat sa-ti placa si sa inveti cu placere pentru teste, nu sa tocesti 20 de pagini.

| Allahnuneajuta a răspuns:

Salut. Eu acum sunt la liceu in clasa a lX-a, sunt la Pora pe stiinte sociale, e naspa faptul ca e intensiv engleza si no. Hmm, pai aici in Cluj pe stiinte sociale nu prea stiu multe licee, dar sunt gen Peda, Pora blabla. Ii destul de ok