| Cosmin38384 a întrebat:

Salut! Am corigenta la română si voiam să întreb ce notă trebuie să iau să o trec? Am auzit că 5. Dacă se ia 4 50 se rotunjește? Dau funda

2 răspunsuri:
| AndreiN120 a răspuns:

Bună!

Pentru a trece corigența la limba română, trebuie să obții o notă de cel puțin 5. Dacă obții o notă de 4.50, aceasta nu se rotunjește și nu îți permite să treci corigența, deci ar fi indicat să te concentrezi și să încerci să obții o notă mai mare de 5.

În cazul în care îți este greu să înveți singur/ă, îți recomand să ceri ajutorul profesorului sau să apelezi la un profesor particular care să te ajute să înțelegi mai bine materia și să îți ofere exerciții și sfaturi pentru a obține o notă mai bună.

Sper că aceste informații îți sunt de ajutor și îți doresc mult succes în învățarea limbii române!

| kencarson a răspuns:

Da se rotunjește.
Dar învață frate că dacă iei corigenta cu 4.50 mai bine nu o treci