| FlorianDragos1999 a întrebat:

Salut, am doua intrebari.Stiu ca un profesor trebuie sa stea 8 ore pe zi in scoala, dar daca are mai putine ore, sa zicem 3, poate pleca dupa ce le termina? Si ce face un profesor in timpul verii?

Răspuns Câştigător
| Seroquel a răspuns:

Daca profesorul are 4 ore, pleaca dupa alea 4 acasa.Nu trebuie sa stea 8 ore la scoala.Dar oricum invunele zile ei pot avea 2-3 ore si in altele 6.Mai conteaza si cand e de serviciu, sau participa la consilii, supravegheat examene si alte activitati.In timpul verii profesorul corecteaza si supravegheaza corigentele, situatiile neincheiate, examenele de clasa 8 si bacalaureatul, eventual mai face activitati, participa la sedinte, consilii etc Dar are si concediu vara in care sta acasa, vreo 1 luna jumate, 2 luni.Numai bine.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat, un profesor nu trebuie sa stea 8 ore in scoala. El sta cat timp are ore si cat timp mai are alta treaba (completat condica, consultatii cu elevii, cu parintii, consilii, etc).
IN timpul verii, profesorii isi iau cele 60 de zile lucratoare concediu. In plus, merg la scoala pentru diferite activitati: inscrieri la examene, supraveghere si corectare la diferite examene, etc

| FlorianDragos1999 explică (pentru Brigaela):

Multumesc de informatie

| BuGsstormbunny a răspuns:

Din cate stiu poate pleca daca nu mai are ore si nu este de serviciu. Pe timpul verii din cate stiu mai vin la scoala. Succes!