| Krookz a întrebat:

Salut, am și eu doua neclaritate referitoare la bac la mate. Am un exercițiu care este corect matematic, dar pe barem e alta rezolvare, presupun ca se punctează, nu? Pentru cei care știu, s a dat un ex sa aduci polinomul la forma ireductibila, eu am ajuns la rezultatul de pe barem, dar am mai dat factor comun forțat după ce am scris rasp final, culmea ce am scris eu tot ireductibilil e și tot în R, exista posibilitatea sa nu iau punctaj pe răspunsul final? Sau se poate tine cont ca am rezolvat în integralitate și corect după barem cu excepția la astea doua? Mersi.

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Sincer, mereu am fost praf la matematica, insa vorba asta chiar am retinut-o de la profesoara: daca rezolvati cu alta metoda corecta si ajungeti la acelasi rezultat, veti primi punctajul maxim. Daca n-ai inventat tu formule, daca totul este corect dpdv matematic, ar trebui sa iei punctele, chiar daca ai folosit alta metoda decat cea din barem.