| yoboss97_5553 a întrebat:

Am incercat sa imi calculez media de admitere la liceu si nu reusesc. Ma puteti ajuta? Media dintre cele 2 examene este 6.95 iar media din clasele V-VIII este 8.28 cat este media de admitere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea media de admitere 7, 28, avand in vedere ca media de la evaluare reprezinta 75% si media cl.V-VIII 25%.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi calculezi SINGUR/Ă media - SPER că ştii să faci măcar atât happy

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

Toate cele bune!

| 6684464 a răspuns:

(8.28+3*6.95)/4 = (8.28+20.85)/4 = 29.13/4 = 7, 2825
Si cum se iau doar primele doua zecimale = 7.28
(media anilor V-VIII + 3 ori media examenelor)/4

| Sachabella a răspuns:

Pai iti iese 7, 28 si iti dau si formula sa te convingi singur, calculezi media ta din clasele V-VIII plus de 3 ori media de la examen (3 ori media de la examen) si imparti la 4, asta e tot.Mult noroc si sper sa intri unde iti doresti.