| Sebastian8888 a întrebat:

Salut.Am intrat pe profilul Mate Info Intensiv.As vrea sa ma pregătesc la matematica deoarece în timpul anului vreau sa particip la olimpiade.Ce carti si culegeri imi recomandați?

1 răspuns:
| ornitorinc a răspuns:

Îți recomand culegerea Super-Mate 2016 (sau 2017, apare in fiecare an)
de la Paralela 45.
O alta sursa ar fi chiar cărțile de la școala.In orice caz, ar trebui sa te abonezi la Gazeta Matematica, iar
daca vrei sa ajungi la naționala sau chiar la internațională, îți propun "101-number-theory-problems",asta daca îți plac numerele.Iti doresc succes la olimpiade!