| w1zk1dro a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi!
Am un diriginte ratat de ia foc pamantu'. Sunt in clasa a 11-a si de cand am inceput scoala nu am inteles nimic. Absolut nimic din ce ne-a predat. (Matrici, Permutari, Determinati, Limite, Siruri, etc.) E un oligofren care asta ne vrea raul. In loc sa tina cu noi, e impotriva noastra. Vrea sa lase cati mai multi anul asta. A spus-o de fata cu toata clasa. Problema e ca am inceput cu stangu' anul acesta. (la note) Am numai 2, 3, 4, 5, 6. Au venit 2 teze (Mate si Romana). La Romana cu o zi inainte de teza ne-a spus profa din ce sa invatatm. A zis ca ne da pe 6 numere. VIne teza un singur subiect pentru toata clasa. si ne-a dat din altceva din ce ne spusese ea. N-am scris nimic pentru ca n-am stiut si a spus ca o sa iau 2 (mai am un 2 in oral). Azi am dat teza la matematica si culmea ca am scris un exercitiu si a fost gresit straight face (am 3, 4 in oral. Mate o fac cu dirigu') V-am spus despre el ca nu stie sa predea o lectie. Intr-un cuvant "RETARDAT" cu R mare. Face niste glume la care numai el rade. clasa nu. Deci la materia asta e clar ca n-am cum sa invat. E vai de mama lui. Credeti ca mai am vreo sansa?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata acasa. Ia cartea, citeste fiecare lectie in parte de 5-6 ori, scrie-o pe un caiet de doua ori de la un capat la altul, rezolva toate problemele din carte, apoi macar 10 probleme din culegeri. A doua zi inainte ed a trece la urmatoarea lectie, scrie din nou lectia trecuta (tot, definitii, demonstratii, tot) pe caiet fara sa te inspiri si verifica-te la sange. daca faci mai mult de o greseala, da-ti o pedeapsa (de exemplu fara calculator o luna). O sa vezi ca este eficinet daca ai putina vointa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ei hai las-o-n paştele mă-si. Am fost clasa a XI-a acum 4 ani şi am făcut matematica cu Tetiva Marian (caută pe google să vezi cam cât e de important omul - în timpul liber e redactor la Gazeta Matematică).
Şi, tot aşa, în primă fază nu pricepeam nimic dar după ce le-am luat încet-încet acasă şi le-am "rumegat" în ritmul meu, totul a mers mai mult decât bine.
Şi eu am avut într-un an în liceu (pare-mi-se că-ntr-a X-a) notele alea... 3, 4, 3 şi 3 în teză şi am tras tare de tot, am trecut la limită (5 scremut rău de tot) şi în al doilea semestru am avut 7 media pentru că m-am ţinut de treabă.
Aşa, e simplu să-i spui că-i profu' retardat dar când nu faci nimic în sensul ăsta, nu prea ai voie să spui nimic.
Nu mă înţelege greşit, eu am fost genul de elev care se certa constant cu profesorii care comiteau nedreptăţi şi aproape o dată pe lună (dacă nu, la două luni sigur!) eram pe la inspectorat reclamând încă unul. Nu sunt omul care să ia apărarea profesorilor (nici pe departe!) dar, ceea ce spui tu acolo, reprezintă MATERIA NORMALĂ pentru clasa a XI-a profil real.
Şirurile sunt un pic mai cu dichis, asta aşa e. Dar odată ce-aţi ajuns la limite, începi să le înţelegi şi pe alea. Permutările sunt chiar banale iar determinanţii (şi nu "determinati" cum ai scris tu) au o banală formulă de calcul.
Hai că nu e greu doar că nu cred că te-ai stresat suficient.

| piciuk a răspuns:

Daca nu intelegi ceea ce preda profesorul la clasa, asta nu inseamna ca nu poti tu lucra acasa.ai carte de matematica. uita-te peste ce ai facut in clasa, stiu si ca la inceputul lectiei sunt si exercitii rezolvate.citeste-le bine si incearca sa faci si tu un exercitiu doua. stiu cum e cu profii astia, dar altceva nu ai ce face decat sa inveti.cand ma uit la ce ai scris, parca as fi eu in clasa a 12a. exact la fel mi s-a intamplat, dar nu ai ce face decat sa te pui cu burta pe carte macar sa nu ramai corigent/a.cand stii ca asculta pregateste-te bine acasa si stai cu mana pe sus, chiar daca nu te intreaba pe tine, o sa tina cont.bafta!

| heise a răspuns:

Intotdeauna exista inca o sansa. Daca el nu poate explica coererent pentru a intelege clasa atunci tu va trebuii sa te descurci singur. Din lectiile care va pune sa le scrieti poti sa incerci cateva ore bune din zi sa iti dai seama cum se fac. Te uiti prin carti sau poti macar sa iti iei un meditator [ sau cum s-o numi ]. Si eu am avut unele probleme anul trecut cu dml. de Istorie care ne punea sa scriem 4 pagini si zici ca il alerga vreun dinozaur ca batran fiind nu vorbea tare dar repede si nici nu se intelegea ca molfaia cuvintele cu dintii pe care ii mai avea dar macar ne dadea 8 cand citeam din carte [ scuze, scuze, deriviez ]. Incerca sa fii numai ochi si urechi la ce spune, fara sa te distraga nimic, si daca cineva din clasa a inteles ceva din ce a zis roaga acea persoana sa te ajute, explice. Sper ca totul sa se rezolve si sa nu mai iei note proaste [ stiu cum e... am deja 3 de 4 la matematica T^T ].

| ShotYouDown a răspuns:

Imi aduc aminte ca si eu avusesem un profesor cam dificil la liceu, si chiar nu intelegeam ce ne explica el...am asteptat asa o saptamana...doua pana cand i-am zis mamei ca Eu numai pot cu profu ala! ca nu inteleg nimic din ce se preda si o sa pic, solutia salvatoarea au fost meditatiile, vezi ce rezolvi

| odudăcoaptă a răspuns:

Parintii tai si chiar si tu si alti colegi din clasa puteti sa nu mai stati la orele lui daca il lasati asa va pleca singur sau il va da afara directoarea. Daca nu mergeti la directoare toata clasa si ii spuneti despre dirigu vostru. Da si mie o funda pls

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine transfera'te la uman din sem II.

bafta:*

| MultumescAnonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Esti extraordinar de destept du te n rasa ma tii ca nu trec clasa la mate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt a 11 si diriginta mea tot de matematica este.si nici eu nu inteleg mare lucru. adica inteleg cand ne explica ea dar dupa aia nu mai stiuhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa este cu profesori cand ai o sansa

| Cadillac a răspuns:

Stiu cum este intai ar trebui sa il intelegi si sunt sigur ca mai sunt elevi care se inteleg nu poate sa fie chiar asa eu la biologie am un astfel de profesor si de cand am inceput sa fim cuminti nu mai este asa rea si pune note mari dar la chimie avem o specimena care habar nu are sa predea ne scoate la tabla ne rezolva ea exerxitiu si apoi ne pune 5, 6 ca cica noi nu am stiut chiar daca il stiam si asa face.Deci uite ca mai sunt astfel de profesori rai si buni la mate am cel mai bun profesor din judet si nu glumesc asa sunt profesori.Si sa stii ca mai sanse daca te aputi de invatat.

| marilena04 a răspuns:

Din pacate din cauza notelor nu stiu ce sa zic. dar ati incercat sa il schimbati? daca nu sincer eu m-as muta in alta clasa straight face am avut si eu unul asa in 5-8 doar ca era retardat din alte puncte de vedere laughing note mari punea...