| cnvv a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Mi-e frica de examenul de la clasa a VIII-a. Am inteles ca media examenului este 75% din examen si 25% din anii trecuti. Faza-i ca mediile mele din 5-7 nu sunt foarte stralucite. Sunt intre 8.95 si 8.00. Fratele meu mai mare e in clasa a XI-a si e in cel mai bun liceu din oras, la mate-info. Mama are aceleasi pretentii de la mine. Insa am realizat ca media din ani ma va trage in jos. Si eu vreau tot la mate-info, insa nu cred ca am cine stie ce sanse, insa daca nu reusesc la mate-info, as vrea sa dau la stiinte sociale. Insa nu stiu cum v-a reactiona mama si fratele meu. Fratele meu a avut mediile din
5-8 cuprinse intre 9.50 si 9.70. Va fi oarecum josnic daca nu voi lua la acelasi liceu, avand in vedere ca prietenii lui sunt si ei la acelasi liceu, mate-info. Si va fi si mai nasol daca voi lua la al doilea cel mai bun liceu de oras ( mate-info, mecanica, electrica, automatizari si calculatoare). Fac prega si la mate si la romana. Dar tot imi este frica. Ajutoooorrrrr.

1 răspuns:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Examenul de clasa a 8-a nu e deloc greu, mai ales la mate. Nu văd de ce-ți faci atâtea griji, iar materia nu e așa stufoasă la gimnaziu. Se poate învăța relativ ușor.
De ce ai merge la Științe Sociale dacă nu intri la Matematică-Informatică? Mi se pare pură prostie. Mai întâi gândește-te ce vrei să te faci în viață, iar apoi alege un profil care să aibă legătură. Dacă nu știi ce vrei, alege matematică-informatică, deoarece oricum acoperă și alte materii de la alte profiluri.
Dar, în orice caz, nu juca leapșa - dacă nu intri la profilul X, să te duci la profilul Y, doar ca să intrii la un anumit liceu. E o prostie fără sens.
Dacă nu reușești să intri la același liceu, asta e, viața. Nu are așa multă relevanță liceul atâta timp cât înveți. Dar, dacă e musai, te poți după să te muți la liceul ăla la sfârșitul semestrului 1 din clasa a 9-a sau la sfârșitul clasei a 9-a.