| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare care ma macina de ceva timp si vreau sa vad un raspuns de la cineva care ar putea avea idee.
Care sunt "simptomele" unei persoane antisociale?

Intreb asta pentru ca de ceva timp am ramas fara prieteni, in sensul in care atunci cand sunt cu ei mi se pare ca nu mai este relevant ceea ce discuta ei, pentru ca e tot timpul acelasi lucru despre bani, femei, ce masina si-a luat ala ce a facut ala si tot asa! Si m-am tot indepartat de ei si am ramas cam singurel sa zic asa laughing nu prea mai am cu cine iesi si aproape ca ma simt izolat.
As vrea sa stiu daca am devenit cumva sau sunt antisocial si daca, da cum as putea sa scap de lucrul asta. Ce sfat mi-ati da!
Multumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Având în vedere ca nu faci referire la a fi integrat în societate se presupune și rezulta din întrebarea ta ca ești asocial nicidecum antisocial ce are cu totul o alta paradigma. Și, nu, nu are simptome o persoana asociala și nici cea antisociala, eventual unii sunt psihopați sau sociopati deci nu au sentimente, empatie, rușine, mila sau frica.

| aimullah123 a răspuns:

Antisocial inseamna un om care e impotriva societatii.
Un om care reprezinta un pericol pentru societate.
Este o persoana care are comportament deviant social (violenta, hartuire, amenintare, furt, inselatorie etc.).
Ca sa fii diagnosticat cu tulburare de comportament antisocial trebuie sa ai minim 18 ani si sa fi savarsit fapte grave de natura penala in trecut.

| TFL007 a răspuns:

28 fara relatii sexuale sau prieteni ANTISOCIAL de mai bine de 10 ani cauze - anxietate, depresie sevara stinsa cu tigara, bautura, jocuri de noroc, nopti nedormite de la faptul ca nu fu ti deloc, lipsa poftei de mancare, fara chef de viata, dormi exagerat de mult, stres zilnic, agresiv in discutii cu persoanele din jur, tremurat si ganduri suicidale NU GLUMESC VB F SERIOS asta traiesc eu de 10 ani

| TFL007 a răspuns:

Si vei dezvolta probleme mentale sau de vorbire atentie cele mai grave, pentru ca tu nu socializezi de asta

| anonimg a răspuns:

Este mai bine singur decât într-un grup în care există o atmosferă egoistă, în care eul este ridicat la rang de virtute.
Cei rămași în grup își vor dezvolta defectele de caracter.