| anonimpublic20 a întrebat:

Hey Buna! Am nevoie de ajutor pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Am inceput de cateva luni sa fiu super insecure cand vine vorba de aspectul meu fizic (tin sa mentionez ca eram foarte sigura pe mine un timp dar m-am schimbat) si plang in hohote in fiecare seara incontinuu. De multe ori ma trezesc si cu ochii cat doua cepe de la plans. Lumea se mira cand le zic asta deoarece toti incearca sa ma convinga ca e doar in capu meu totul si ca nu am de ce sa-mi fac griji in timp ce mie imi e sila sa ma vad in oglinda mai ales nemachiata (nici cu glet pe fata nu ma simt in totalitate ok). Incerc incontinuu sa-mi schimb trasaturile si stau sa-mi analizez chiar si cele mai mici chestii. Traiesc cu chestia ca nu sunt deloc aproape de beauty standard-ul din ziua de azi deoarece sunt si putin slabuta in sensul ca nu am eu cine stie ce forme dar nici nu reusesc sa ma ingras. Nu mai suport sa fiu asa si nu stiu cum sa rezolv. Efectiv abia accept complimentele pentru ca (,) cred ca sunt false mai ales daca provin de la prieteni/ persoane apropiate. Aveti vreo idee sau un sfat pentru mine? Credeti ca as putea sa am body dysmorphia? Intreb asta deoarece mai multe persoane au presupus asta dar eu ii contrazic deoarece cred ca zic asta din mila pentru ca de fapt eu sunt urata si nu vor ei sa-mi raneasca sentimentele.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bluestar15 a răspuns:

"Traiesc cu chestia ca nu sunt deloc aproape de beauty standard-ul din ziua de azi" - NU exista beauty standard, toata treaba e o iluzie creata de o industrie care are ca scop sa vanda produse in valoare de zeci de miliarde de dolari. Nu merita sa dati nici doi bani pe aberatii de tip moda sau"beauty standards" (apropo, baietii care fac industria asta habar n-au ca frumosul e legat de bine si de adevar, frumosul nu se refera la aspecte fizice fiindca prin definitie NU ARE CUM). Nu mai alergati dupa standarde exterioare fiindca omul NU e creat pentru standarde exterioare, nu mai spun ca oricat de bine arata un om dpdv fizic asta nu ii aduce niciun fel de valoare personala si nici nu il ajuta cu nimic, e totul o iluzie creata sa-si vanda niste corporatii produsele. Toate cele bune! happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar este totul in capul tau. Stare de insecuritate apare atunci cand nu ai incredere in tine, nu ai cunsotinte necesare, nu stapanesti o situatie sau esti incapabila sa o intelegi.
De ce este atat de important pentru tine sa te vezi frumoasa, cand adeavarata frumusete este in sufletul omului, in simplitatea si naturaletea lui?
Complexele si urletele apar cand omul este instabil emotional, cand este razgaiat, cand vrea cu pret ceva ce nu poate avea, cand este depasit de o situatie pe care este incapabil sa o inteleaga si sa o accepte samd.
Acum vin si te intreb: cat de matura si inteligenta esti tu?

| zurick a răspuns:

Bună happy
Frumusețea este subiectivă.
Eu și cu sora mea ne arătam la un moment dat poze cu niște băieți frumoși, eu credeam că cei pe care mi-i arăta ea nu sunt și viceversa.
Ceea ce vreau să spun, e că doar pentru că nu te consideri a fi frumoasă, nu înseamnă că restul persoanelor te mint.
Nu e ok să asociezi machiajul cu frumusețea, trebuie să fii în stare să ieși din casă nemachiată dacă asta vrei.
Posibil să ai body dysmorphia și ar fi perfect să vorbești cu un specialit despre asta.
Trebuie să observi ce s-a schimbat dacă înainte aveai încredere în tine.
Cât despre standardul de frumusețe happy hai să vorbim despre el.
Toate pozele așa ziselor influenceri sunt editate ( plus operații estetice, înfometare etc ) Tonciu își editează inclusiv copiii :/ E o nebunie ce se întâmplă. Nemessys are dreptate, unfollow dacă nu te ajută să le vezi.
Hai să vorbim despre standardul de frumusețe din țări ca Japonia, Coreea de Sud, China care e foarte diferit de cel american.
Peste 50 kg indiferent de înălțime =grasă.
Ai o viață aici, atât, chiar vrei să ți-o petreci cu ură față de înfățișarea ta.

| Nemessys a răspuns:

Ti-as recomanda inca o chestie. Da unfollow la toate vedetele pe care la urmaresti pe social media. Vazandu-le corpul si stilul de viata, mereu te compari cu ei/ele. De asta ai si devenit super insecure in legatura cu aspectul tau fizic.

| SeniGo a răspuns:

Deci, sincer sa fiu cu tine, mie imi plac fetele mai slabute, nu ma intreba de ce, pur si simplu ma simt mai atras de fetele slabute. SI oricum, nu are nici un sens sa arati intr-un anumit fel, daca cineva te place, te place pentru persoana care esti, nicidecum pentru felul in care arati. Are sens sa te panichezi ca arati intr-un anumit fel, atunci cand ai olimpiada de ridicat haltere de 100 de kg iar tu ai 50. rolling on the floor Ia-ti gandul de la aspectul fizic, este destul de neimportant (asta daca nu doresti sa impresionezi pe toata lumea cu aspectul fizic)