| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema, si chiar nu stiu cui sa ma adresez. Am 15 ani si ma tot macina o problema destul de mult: Pana anul acesta scolar, am fost, as putea sa spun un antisocial care se juca toata ziua pe calculator, dar incerc sa ma schimb. Problema mea e asta: Am un coleg care ma face sa ma simt inferior lui, adica, pana acum invatam mai bine ca el, eram mai inalt ca el, mai bun la jocuri etc. insa acum, m-a intrecut in multe aspecte: Eu am 1.65 el 1.80 si, pe langa ca e inalt, e si frumos, a inceput sa invete bine, adica aproape ma ajunge privind acest aspect, are o tona de prieteni adica aproape tot orasul a auzit de el si are prieteni de clase mult mai mari, e foarte amuzant, iar eu nu prea compensez cand vine vorba de glume. As vrea sa imi dati un sfat cum as putea sa ma simt mai bine cu propria persoana, cum sa fiu mai social, mai amuzant etc. Nu vreau sa spun ca nu ma bucur pentru acea persoana dar eu cred ca as putea sa fiu macar la acelasi nivel cu el. Astept raspunsuri, va rog!

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Te vei slmti mai bine daca te placi asa cum esti si nu te compari cu el.Fiecare este unic in felul lui si placut.De aceea tu concentreaza-te asupra propriei persoane si devin-o mai bun pentru tine, nu o fa pentru alti. Fii respectos cand vorbesti si prietenos si vei vedea ca vei fi mai sociabil.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Gaseste persoane cu aceleasi inclinatii ca tine.

| BunicutaWolverine a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Mi-e prieten, chiar foarte bun, si de asta ma simt prost, ca nu sunt la acelasi nivel ca el. De multe ori cand venea vorba daca era sa iasa cu prietenii lui mai mari si apoi il chemam eu, venea cu mine, vorbim aproape zilnic pe skype, iesim mereu cand avem ocazia, dar nu cred ca nu avem aceleasi inclinatii, mai putin diferentele ce le-am spus :/, alt sfat ai avea?