| cristinaptx a întrebat:

Am o intrebare legata de politisti.Acestia,in cazul unui razboi, ar putea fi obligati sa participe si ei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula politistii isi continua serviciul, chiar si in caz de razboi.
Ar putea participa voluntar sau obligati atunci cand luptele s-ar da in apropierea locului de munca.

| cristinaptx explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer efectiv la armata

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristinaptx):

Si eu ce ti-am spus? Se subintelege ca vor lupta in cadrul unor unitati militare si nu de unii singuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In stare de razboi toti barbatii recrutabili vor fi obligati sa participe. Politia isi pastreaza si ea niste atributii pe timp de razboi asa ca participa si ei

| cristinaptx explică (pentru suntserios):

Doar barbatii?

| corolav a răspuns (pentru cristinaptx):

Și femeile.

| pufulescu a răspuns:

Teoretic politistii nu vor participa la un viitor razboi fiindca ordinea publica in interiorul tarii trebuie mentinuta si in acest caz.
Dar intervin doua aspecte! Primul este ca munca lor nu va mai fi la fel de comoda si simpla ca in timp de pace, se pot confrunta cu revolte masive pe strazi. Al doilea aspect este ca practic unii dintre politisti vor fi incorporati fiindca multi cetateni vor refuza sa fie incorporati sau sa lupte iar politistii sunt printre putinele persoane din Romania familiarizate cu armele si organizarea militara.
Deci cum ai da-o... si politistii vor simti razboiul pe pielea lor!