| Georgy78 a întrebat:

Am o mica nedumerire. Vreau sa ma transfer de la profilul economic la filologie (in acelasi liceu), intre semestre. Cand trebuie sa ma duc sa completez cererea de transfer pentru a putea prinde un loc liber? Si de ce acte mai am nevoie?
Siii...in legatura cu filologia..cat de grele sunt latina si germana?

Răspuns Câştigător
| F3d0x a răspuns:

Pentru transfer va trebui sa dai diferente din:istorie,latina,romana,geografie etc.
Dar totusi, iti recomand sa ramai la economic, iti ofera mai multe posibilitati(ASE, Inginerie etc), pe cand cu filologia vei muri de foame.Acolo e plin de specimene(marea majoritate fete) cu un comportament nu prea decent, deoarece copiilor li se altereaza creierul din cauza ca li se scot din orar matematica, fizica si chimia.
Iar daca nu intelegi matematica poti face meditatii oricand, dar daca esti mai sarac iti cauti materiale de pe net si inveti ce intelegi.Iar la bac poti oricand sa iei un 5 si sa scapi, plus ca voi nu aveti bacul asa de greu, aveti m2 care e mai usor decat m2+ de la stiinte sau decat m1 de la matematica-informatica...
Ti-am dat doar opinia mea, e viitorul tau si eu nu am niciun drept sa ti-l influentez, insa am incercat sa te ajut doar.
Si ca sa te conving:
Eu eram un elev de 5 la mate in liceu, eram prostu clasei, nota mai mare de 7 nu aveam.Eram corigent pe primul semestru.Dar oricum, am invatat singur, fara nicio meditatie doar lucrurile elementare din clasele 9-12 la mate si am luat in final 8.65 la mate in bac(a 3a cea mai mare nota din clasa! happy )Deci daca eu am putut si tu poti!

| Georgy78 explică (pentru F3d0x):

Chiar nu prea stiu ce sa fac...adica, m-am lasat influentata de o profesoara sa vin la economic...chiar ma gandesc ce o sa fac daca nu iau bacul la mate..am avut anul trecut( in clasa a 9 a) media 5..nu as fi avut o daca nu as fi reusit sa copiez de la o colega. Pana intr a 12 a oare ce o sa se intample? Si cine o sa se bage sa ma mediteze pe mine daca eu sunt varza la matematica?

| F3d0x a răspuns (pentru Georgy78):

Cauta sau pune pe mama/tata/purcelu/catelu sa caute un prof sau profa buna de meditatii, cu siguranta vei intelege si vei reusi sa iei macar sau peste 5 la matematica.Ai incredere in mine. Daca eu care aveam 5 pe linie la matematica in liceu am reusit sa iau cu mult peste 8 la bac inseamna ca si tu poti cu siguranta.Citeste BINE definitiile si formulele din caiet si incearca sa rezolvi probleme cu acestea, de la usoare la mai grele.Sau daca nu, uite niste materiale care te-ar ajuta:
-https://www.youtube.com/user/profuldemate (mosulica asta mai face si video-uri despre albinele lui, dar nu prea te intereseaza :P)

-https://www.youtube.com/user/videomeditatii

-http://www.mateinfo.ro/......tehnologic

-https://www.youtube.com/user/Poe669

Deci daca te uiti peste astea, rezolvi probleme si iti inveti definitia zilnic cum trebuie, asa cum am facut si eu din clasa a 11a, e imposibil sa Nu iei bacul cu minim 6. Tu mai ai mult timp in fata.
Sa nu te muti la filologie.O sa iti para rau ai sa vezi.Ramai la economic ca e un profil bun si de viitor! E mult mai rau la filo, acolo trebuie sa memorezi totul cuvant cu cuvant, o prietena de-acolo a ramas corigenta cateva ori la latina! Iar pentru bac vei avea mai mult de invatat la romana pe filo(25 de opere pe cand la economic ai doar 16)+va trebui sa inveti ABSOLUT TOATA istoria Romanilor!+ Geografia la perfectie(bine, asta se da si la economic). Matematica M2 e MULT mai usoara decat Istoria Romanilor, crede-ma!
Nu te duce la filologie! Nu te da batut/a!
Numai fraierii lasii se dau batuti asa de usor.Lupta! Si daca pierzi batalia, va trebui sa lupti si mai tare pana o castigi, nu lasa matematica, o materie banala sa te doboare!
Bafta!

| Georgy78 explică (pentru F3d0x):

Iti multumesc mult de tot! Chiar o sa ma gandesc la ceea ce mi ai spus si sper sa vin peste doi ani cu vesti bune, esti super :3

| F3d0x a răspuns (pentru Georgy78):

Cu placere!
Arata-i matematicii cine-i seful!
Multa bafta!winking

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Latina e naspa, germana nu stiu cum e, insa de ce ai vrea sa te transferi? Pe filo e multa toceala, o sa regreti, eu sunt la socio-uman, adica pe stiinte sociale si crede-ma ca nu am deloc o viata sociala, nu am timp sa ies pe afara cu prietenii, sa ma distrez si eu, stau toata ziua su tocesc la toate materiile, e naspa pe uman, atat filologia cat si socialele sunt naspa, singura diferenta dintre ele este ca la filo dai teza la latina, iar la sociale dai la logica, in rest, sunt cam aceleasi materii, cu exceptia faptului ca la sociale faci mate inclusiv in clasa a 12 a, am cam deviat de la subiect, sfat: nu te muta! Mie mi-a parut foarte rau ca nu m-am dus pe economic sau turism. As fi avut si eu o viata, un timp liber, as fi fost si mai odihnita, pe real, tehnologica e mai usor, gandesti logic (dar pe real nu chiar, ca na, stiinte ale naturii si mate info, alea sunt grele, dar daca te duce capul e bine), in schimb pe uman e jale. deci, eu ti am dat un sfat pe exemplificarile mele, habar nu am ce trebuie sa faci ca sa te transferi, dar mai bine ramai acolo unde esti ca stai bine, crede-ma

| Georgy78 explică (pentru anonim_4396):

Pai...eu nu pot sa inteleg matematica..si m-am gandit ca decat sa nu iau bacul la mate mai bine m as transfera la filo. Si iti zic sincer, nici la economic nu prea ai o viata sociala. Numai modulele cata bataie imi dau de cap..nu prea ma regasesc in profilul asta. Si chiar se da teza la latina? Nu am mai auzit de asta pana acum.