| dEEk a întrebat:

Salut,am o nelamurire. Pe primul semestru am avut 10 la purtare iar acum, semestrul 2 am nota 7 "pentru ca am ras putin", intrebarea mea este... Pot ramane repetent daca mai scade un punct la purtare? Eu stiam ca se pot scade atatea puncte doar pentru absente. 10 absente= -1 punct la purtare. sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nota la purtare se poate scadea si pentru alte abateri disciplinare decat absentele.
Se ramane repetent doar daca media anuala la purtare este mai mica de 6, conform ROFUIP, citez:
"ART.67.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  a) elevii care au obţinut medii anuale sub 5, 00/calificativul "Insuficient" la mai mult de două discipline de învăţământ;
  b) elevii care au obţinut la purtare media anuală mai mică de 6, 00/ calificativul "Insuficient", respectiv mai mică de 7, 00 în cazul liceelor pedagogice şi teologice, indiferent de mediile obţinute la disciplinele de studiu;"

1 răspuns:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai ce **** mea ai facut sa ai nota 7 la purtare?
Nu se scade nota doar pentru absente, acum 3 ani nici nu era prostia asta.
Ai vazut tu ca e 7? Eu am avut-o 8 mai demult pentru ca am spart cateva geamuri si am venit "vesel" la scoala etc laughing) dar a fost doar in creion trecuta sa ma cumintesc, dar la sfarsit de an am avut-o 10 big grin