| Wordofthanks a întrebat:

Am o problema adică mai mult o dilemă eu anu viitoare dau bacu si as prefera sa dau la psihologie deoarece la geografie mi se pare mai greu nu pot reține atata asa ca dau la materia respectivă adica psihologie si stiu de pe ce manual sa învăț adică editura aramis si mai si pregătire tot anu si voi invata serios pana rețin totul si vreau sa iau notă mare de la 7 si problema este ca îmi este cam teama sa nu fie greu oare daca o sa fac pregătire tot anu si o sa învăț după editura aramis am sansa sa iau peste 7?, si cei care au dat bacul la psihologie anul acesta sau luat note mari? Ofer funda si vot!

6 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Eu consider ca e mai ok la geografie decat la psihologie. Psihologia e materie complexa..trebuie sa retii cam tot ce scrie acolo. In schimb, la geografie, consider eu, ca e mult mai usor pentru ca sunt multe lucruri asemanatoare de care te folosesti destul de des + exista harta muta care nu e foarte grea de invatat. E adevarat ca exista mai multe carti de pe care se spune ca trebuie sa inveti, dar nu e necesar sa inveti pentru bac. Cateva ore de pregatire si putina munca depusa de tine ar conduce catre o nota mai mare de 8. Daca vrei, te pot ajuta, cel putin informativ, cu anumite informatii si materiale pentru geografie.

| GabrielStn a răspuns (pentru GabrielStn):

*Dar nu e necesar sa inveti tot pentru bac. Te pot ajuta cu temele si materia pentru bac. daca vrei. Eu sunt hotarat sa dau la geografie.

| Wordofthanks explică (pentru GabrielStn):

Problema este ca mi-e nu prea imi place geografia iar cand o materie nu imi place nu invat mi se pare cam mult de invatat nu stiu geografia nu prea am inteles-o in general.

| GabrielStn a răspuns (pentru Wordofthanks):

La geografie nu prea ai ce sa intelegi..trebuie doar sa retii altitudini, denumiri, grade si cateva definitii esentiale. Te inteleg ca nu iti place, dar decizia iti apartine, eu doar ti-am oferit parerea mea. Legat de carte, e adevarat ca nu conteaza editura, ci conteaza ceea ce contine. E foarte important sa ai o carte/culegere care sa contina toata materia pentru bac si niste teste dupa care sa poti lucra, dar nici definitiile sa fie scrise intr-un mod academic, limbaj ambiguu. Acest lucru este valabil pentru toate materiile ale caror evaluare necesita proba scrisa. Si cred ca ar trebui sa te hotarasti mai repede si sa te apuci de invatat pentru ca timpul trece foarte foarte repede. Daca ai nevoie de materiale pentru geografie, te pot ajuta. Am o carticica cu teste/intrebari la fiecare capitol + e doar materia pentru bac.

| Devilcs_Cristian_1970 a răspuns:

Nu te ajuta editura.Si trebuie sa ai carti ca toti colegii tai.Adica de la aceeasi editura.Si trebuie sa inveti pentru a avea peste 7

| Wordofthanks explică (pentru Devilcs_Cristian_1970):

Cum adica sa nu ma ajute editura, este cea mai buna editura aramis, si nu cred ca are vreo legatura cu ce carti au colegii mei lol ei nici macar nu dau la psihologie dau la geografie sunt singura din clasa care dau la psihologie este tot manual nu conteaza.