| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema foarte mare, mai exact am abandonat școala acum aproximativ 3 ani (țin sa menționez ca am 16 ani) am făcut lucru acesta deoarece toată lumea își bătea joc de mine la școala, nu aveam nici un prieten și toți încercau sa ma ignore, în clasa a doua rămăsesem de doua ori repetent oarecum din vina mea (pentru ca nu mi-am dat prea mult silința) dar și din cauza învățătoarei de atunci. In final am reușite sa trec clasa a doua și în următorii lucrurile au mers destul de ok, dar când am ajuns în clasa a cincea lucrurile s-au schimbat am ajuns din nou sa fiu bătaia de joc a tuturor (de data asta mai ales a celor mai mari decât mine) și nu de puține ori am fost luat la bătaie, în final am renunțat a ma mai duce la școala, întrebarea mea e mai am vreo șanse de a termina măcar opt clase?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa

Și eu îmi continui studiile prin programul a doua șansă, nu este nici o rușine. Am 28 ani, am coleg de vârstă cu mine. Iar alt coleg are 34 ani. În fine, acum e vacanță. Cursurile a doua șansă încep odată cu cei de la facultate ( 1 sau 3 octombrie) și mai mult e frecție la picior de lemn. Adică profesori care te ajută, nu există pretenții la note, în schimb îți cere să mergi la școală. Chiar dacă nu știi nimic, măcar mergi la școală să ai prezență pentru că profesorii te trec și pentru prezență. Sper sa îți continui studiile, să nu faci greșelile mele care după 15 ani m-am reîntors la școală. Crede-mă, fără școală nu faci nimic în viață și mereu ești obligat să faci numai munca de jos. Din fericire eu am învățat cu internetul și mai câștig bani din acest domeniu ( bloguri), însă atunci când am vrut să muncesc cu CIM a fost multă bătaie de joc.

În schimb atenție la colegi, nu te băga în discuții contradictorii cu colegii și încearcă să păstrezi colegialitate cu toți. Vei avea colegi de diferite vârste inclusiv persoane de etnie. Dar atâta timp cât nu ai treabă cu nimeni nu vei avea probleme nici tu.
Succes!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai sansa cand faci seralul te scoti cu liceul 12 clase. Numa ca ala incepe la 17 - 18 ani

| Andreeush a răspuns:

Sunt șanse dacă chiar îți dorești să termini școala.

| ancaval a răspuns:

Desigur. Ai toate șansele din lume să faci școală.

Nu mai băga în seamă oamenii, altfel, viața ta o să fie dirijată de cei din jur. Și ar fi păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu există solutii. Înscrie-te la "A doua șansă" și nu te limita la 8 clase că e păcat.

| GouDidodino a răspuns:

Repetent de două ori în clasa a 2-a? Pe bune?

| anonim_4396 explică (pentru GouDidodino):

Da din păcate e adevarat.

| Issa_Isabel_1986 a răspuns:

Intereseaza-te ce inseamna homeschooling (scoala Umbrela), nu vei mai fi nevoit sa suporti persoane needucate din jurul tau, ci iti alegi singur prietenii, inveti liber si neobligat. Citeste tot ce tine despre acest subiect, inscriere etc, si alege ce consideri ca ti se potriveste, o scoala de stat sau acest gen de invatamant.