| Alex1234xdd a întrebat:

am o problema. Sunt in clasa a 8-a si pot sa spun ca sunt un elev decent, media 9, 82 pe primul semestru ..insa am luat primul meu patru acum cateva zile si nu stiu cum sa le spun parintilor. Credeti ca o sa ma afecteze la medie grav? Sau la evaluarea nationala?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alecsawng01 a răspuns:

In clasa a8a eu zic ca nu ar trebui sa te stresezi chiaaaar atat de tare pentru note. O sa iti afecteze media, iti dai seama, dar la evaluarea nationala nu prea te va afecta, stai linistit, se mai intampla, daca chiar vrei sa repari cumva aceasta situatie, incearca sa vorbesti cu profesorul de la acea materie sa-ti dea un test sau ceva sa poti lua un 10 de exemplu sa-ti mai creasca nota, altfel nu ai ce sa faci. Iar legat de parinti, spune-le si spune-le ca vei incerca sa repari acea nota, dar orice ar fi, nu te stresa prea tare, esti doar clasa a8a, crede-ma ca nu conteaza atat de mult notele acum, de la liceu incolo da. Se pune o presiune mult prea mare pe elevi in zilele astea cu bacul sau evaluarea nationala care sunt atat de usoare si niste prostii efectiv, o sa vezi si tu asta mai tarziu laughing)

1 răspuns:
| oz_1736 a răspuns:

Daca e primul va fi ca o gluma pentru parinti si invatatura pentru tine. O nota mica nu inseamna ca esti un elev nepregatit. Ai grija sa nu urmeze alte note mici. Peste 3 ani te vei distra pe faza asta