| CosminAka123 a întrebat:

Cineva care a dat examenul de bacalaureat la logica? Credeti ca daca am subliniat subiectul si predicatul la silogism o sa se considere semne?
Acolo spune ca semnele sunt doar alea care nu au legatura cu subiectul, gen daca am subliniat cuvinte care nu trebuia fara motiv, dar asa eu am subliniat ca am vrut sa arat cum s-a schimbat subiectul si predicatul in conversiune.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De când lucrările se corectează în alt județ, au lăsat-o mai moale cu semnele, deci fii liniștit : nu te penalizează pentru asta!

| LPCTSTR a răspuns:

Imi pare rau dar se considera semn.
Din cate stiu, pentru enuntarea predicatului si subiectului se scrie:
"Predicat: P"
"Subiect: S"
Ca la testele la ligica unde sublinierea avea rol orientativ, doar pentru tine[cel putin asta consider eu si asta imi amintesc din ce spunea profa de logica in a 9-a].
Totusi, nu o poti contacta?

| Diavolo18 a răspuns:

Anul trecut am făcut același lucru la un subiect și nu m-au depunctat.