| kjaxy a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare cu privire la modul in care se corecteaza lucrarile de la bacalaureat in special la subiectul 1 de la romana. Spre de exemplu, luam punctul 3 de la subiectul de anul trecut.

Subiect: Precizeaza numele persoanei care a impus traditia ca oratorul sa nu se foloseasca de niciun fel de insemnari, justificandu-ti raspunsul cu o secventa din textul dat

Barem: precizarea numelui persoanei care a impus tradiţia ca oratorul să nu se folosească de niciun fel de însemnări (Titu Maiorescu) – 2 puncte; justificarea răspunsului cu o secvență din text (tradiţie maioresciană) – 2 puncte; formularea răspunsului în enunț – 1 punct; corectitudinea exprimării, ortografie și punctuație – 1 punct

Ok, avand aceste exemple in fata, intrebarea mea este daca primesti acel punctaj pentru formularea enuntului, corectitudine etc daca raspunsul este gresit. De exemplu am scris doar traditia maioresciana fara sa il precizez pe Titu Maiorescu, asta inseamna ca primesc 4 puncte?

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, iei doar 2 puncte deoarece 4 puncte necesita ambele răspunsuri.

| kjaxy explică (pentru anonim_4396):

Da, ma refeream ca primesc 4 din 6 pentru ca mai sunt si punctele pentru redactare