| anonim_4396 a întrebat:

mai dificila. Daca biserica sustinea teoria geocentrica - cum ca pamantul ar fi plat-, de ce a finantat o parte din costurile pentru expeditiile "Coquistador"?

* Stiu ca le trebuia aur pentru miscarea protestanta ( sau ceva de genul) dar nu prea are sens pentru mine, dau funda ^^

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Teoria geocentrica nu se refera la forma Pamantului ci la faptul ca Pamantul s-ar afla in centrul universului vizibil. Este adevarat ca aceasta teorie era insotita si de cea a Pamantului plat.
Expeditiile au fost finantate si de Biserica Catolica cel putin din 3 motive simple:
-dorinta de inavutire a capilor Bisericii Catolice;
-dorinta de a-i converti si pe altii la catolicism;
-faptul ca aceste expeditii nu intrau in contradictie cu teoriile geocentrica si a Pamantului plat.

| myhay63 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai ei sustineau si ideea cum ca pamantul ar fi plat, am prins ceva din cartea de istorie cu niste harti ale europei in vietnam in sec 13... sau cv d genul dar am canrtea in germana >.<

| myhay63 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Biserica catolica sustinea ideea cum ca pamantul ar fi plat, am citit ceva in cartea de istorie cum ca s-au gasit niste harti ale europei din secolul acela dar nu am inteles prea multe pentru ca e cartea in germana. intrebarea era, de ce au

| Ioandelasal a răspuns (pentru myhay63):

Si eu ce-am spus?

| Ioandelasal a răspuns (pentru myhay63):

Exact la fel am spus si eu, doar ca sunt doua teorii diferite, cea geocentrica si ce a Pamantului plat.

| myhay63 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu ma intelegi, eu nu inteleg de ce au finantat expeditia daca ei credeau ca pamantul era plat. Chiestia cu teoria geocentrica era o incurcatura... dar mersi oricum, o sa mai caut pe net

| myhay63 a răspuns (pentru myhay63):

Daca ai mess ad: myhaymyhay63 ^^ e cam nasol sa vorbim pe TPU, daca ai chief, desigur

| Ioandelasal a răspuns (pentru myhay63):

Pentru ca expeditia nu urmarea sa afle forma Pamantului ci doar sa descopere un nou drum spre India.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat