| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire, mereu la scoala ni se zicea ca, cu cat muncesti mai mult cu atat ai mai mult.Cum vine asta? Spre exemplu daca muncesti la program pe acelasi salariu, care e diferenta? Sau la tara te ocupi si de gospodarie si castigi si de acolo sau cum?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca muncesti mai mult, inca de la scoala, vei ajunge sa ai o meserie mai bine platita, sa fii expert intr-un domeniu, iar serviciile tale sa fie foarte bine platite. Fie ca esti tamplar, mecanic, medic, profesor sau contabil. La serviciu, cu cat muncesti mai mult, cu atat devii mai bun si ai mai multe sanse sa fii promovat sau sa iti gasesti un loc de munca mai bine platit. Daca ai o gospodarie la tara, daca pui un strat de cartofi, muncesti putin, dar mananci cateva saptamani din el. daca pui 100, muncesti mai mult, dar iti ajung toata iarna si mai si vinzi cativa ca sa ai bani pentru alte nevoi.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Invers treaba stă așa: cu cât stai degeaba mai mult, cu atât ai mai puțin, spre deloc

| Dalmore a răspuns:

Diferenta e ca in timp capeti experienta, vechime, salariul nu este acelasi toata viata, pentru ca evoluezi si esti rasplatit pentru asta.

| StefanStefan3000 a răspuns:

Ce am inteles eu din spusele tale...eu as zice ca se refera la faptul ca de exemplu daca lucrezi si simbata castigi mai multi bani si iti permiti mai multe.