| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare pentru voi, cu adevarat va place sa locuiti in Romania sau afirmati ca da, doar pentru a nu fi tras la intrebari? Pe mine m-a surprins faptul ca la oracolul TPU cei mai multi romani nu au vizitat nici o tara straina si totusi nu va deranjeaza sistemul asta de indiferenta in Romania sau aveti o situatie financiara redusa? In Romania copiii nu sunt pusi in fata cu viata de mici sunt dadaciti pana se trezesc ca nu au apartament si sta cu parintii, adica de ce nu ai voie sa pui osul la treaba sa faci niste bani? In Olanda spre exemplu, in vacanta de vara te poti angaja undeva si castigi banii tai, nu sa ii tot ceri la mama/tata da-mi 100 lei ca vreau sa imi cumpar ceva! Logic ca acum va alinta si va dau, insa peste 10 ani, oare o sa mai fie la fel? Daca vinzi ziare in afara, castigi 5 dolari/zi ii muncesti dar macar stii ca sunt ai tai!
Si inca un lucru smecherii de azi, au cele mai putine probleme familiare, va alinta mama si tata acasa de va rupe, insa la scoala sunteti mari si tari injurati pe oricine fara sa va ganditi ca injurati o persoana care sufera si acasa poate are un tata beat care fumeaza si bea si o mama care munceste pe un salariu de ***** in Romania! Aveti si voi grija la cuvinte! Acuma e randul vostru sa judecati! E adevarat/minciuna tot ce am zis? Astept pareri/ intrebari! Traim intr-o tara unde nimic nu e la locul lui! Si impreuna putem schimba ceva!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca esti minor, invata pana iti crapa capul apoi cand ai gasit ceva sa pleci fugi din tara si ai sa traiesti destul de bine.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să schimbăm ceva cu cei care ne conduc., niște mincinoși? Hai că mă faci să râd!
Trăiesc în România că am un loc de muncă, am o locuință, un pat, etc. și nu stau pe ușa nimănui!
Nici în străinătate nu sunt câini cu covrigi în coadă.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Daca sistemul sanitar era gratuit si nu se cereau spagi ca sa te poti opera iar salariul sa fi fost de vreo 500€ ziceam ca era bine dar in halul asta prefer sa dau bani pe chirie la straini si sa fiu tratat cu respect atat la servici cat si in societate. Eu nu inteleg de ce sant asa prosti angajatorii la noi cer multe studii la un salariu mizer si la straini de abia iti cer 10 clase sa lucrezi la un magazin de haine de marca sau intr-o drogherie, mall.

| Zenithf a răspuns:

Suntem dezbinati. Nu vom reusi sa realizam niciodata o schimbare, o petitie nu inseamna nimic pentru cei de la conducere, ba, cateodata le foloseste, daca li se termina si lor hartia igienica.
Singura schimbare posibila este atunci cand romanului ii va ajunge cutitul la os, si va pune mana pe furca. Baiul este ca aia de sus sunt smecheri, si au grija sa nu ne ajunga cutitul la os deodata, numai pe rand, sa nu avem curajul sa ne ridicam toti odata. Vezi cazul cu politistii protestanti, sau acum cu muncitorii de la Dacia, le tine cineva partea? Nimeni. Stam si ne plangem, dar nu iese nimeni alaturi de ei, sa zica ca impozitele sunt prea mari, ca daca pierdem Dacia o pierdem din vina trantorilor alora care numai iau cu japca tot ce pot prinde.
Dar de asta nu vom fi in stare niciodata, au grija ei, si cine stie ce ne baga in salamul cel de toate zilele, sa nu avem curajul sa ridicam un deget.

| EuAli a răspuns:

Ai dreptate, dar de exemplu in SUA, niste copii vindeau inghetata iar politistii le-au dat amenda parintilor? PENTRU? Nu stii niciodata ce e in mintea unor copilasi de 6-8 ani, copilareala aceea de "vreau sa castig bani" laughing

| AngelHugz a răspuns:

Pai o fi adevarat, dar totusi daca cineva te indreaba daca locuiesti in Romania si o faci, nu mi se pare corect sa negi asta. Tot ce se intampla in Romania e din vina noastra.

| Teo0stuff a răspuns (pentru AngelHugz):

Nu e adevarat, daca semnezi petitii pentru schimbarea Romaniei, faci ceva... Romania se poate schimba! Trebuie doar sa nu fii indiferent!

| mgtow a răspuns (pentru Teo0stuff):

Romania s-ar schimba daca ar exista o revolutie si sa se desfiinteze orice tip de politica, sa fie doar niste legi aspre cu inchisoarea si in rest salarii bune, lucru cinstit, si chestii importante de stabilit de popor nu de parlamentari inutili.

| AngelHugz a răspuns (pentru Teo0stuff):

Adevarat...

| Teo0stuff a răspuns:

Adevarul este ca si unii romi fura in afara si daca sunt intrebati spun ca sunt romani! Astfel ei ne strica total imaginea! In Romania, daca lasi o cana in mijlocul strazii intr-o ora nu o mai vezi! Florile pe care le-a plantat primaria pe langa parcul Mihai Eminescu au durat 1 saptamana, cineva le-a taiat si lea-a vandut la piata! Daca vrei sa muncesti cersesti 2/3/4/5/6 ani pana strangi bani sa cumperi un bilet de avion in afara! In timp ce cersesti poti invata o limba! Cumperi un dictionar! Rogi pe cineva sa te lase sa faci o baie si te angazezi undeva! Daca ai speranta, poti sa te dezvolti in afara numai sa nu cazi in bautura, de acolo nu te mai scoate nimeni!

| Teo0stuff a răspuns:

Daca te duci la magazin vezi peste tot produse din Turcia, Spania, etc. daca gasesti 10 produse facute in Romania! SUA a trecut printr-o mare criza economica si s-au scos doar cu un slogan:''Un produs cumparat si facut la noi inseamna un loc de munca pentru un somer''. Incercati sa cumparati produse ''Made in Romania''! Asa poti ajuta un om sa aiba un loc de munca!

| mgtow a răspuns (pentru Teo0stuff):

Daca esti minor, invata pana iti crapa capul apoi cand ai gasit ceva sa pleci fugi din tara si ai sa traiesti destul de bine.

| andreeadraghici64 a răspuns:

Buna!
ai dreptate dar uni copi( 18-19 ani) nu se duc la munca deoarece trebuie sa invete sau uni patroni nu ii primesc...tu nu vezi ca nici persoane in varsta nu angajeaza? ...De aceea uni romani se duc in strainatate ca sa munceasca.De exemplu :uni, romi cersesc acolo..si vezi si tu ce palate si-au facut in Romania

| mgtow a răspuns (pentru andreeadraghici64):

Dupa aia statul ii da afara ca nu platesc taxe si impozite, tiganii sant prosti mai bine roman sarac si cinstit nu muritor de foame pe strazi pentru cateva zile de lux.