| Cristian_Florin_1997_cJrE a întrebat:

Am si eu o problema de facut pana maine la la M2 (Circuite Electrice - ) (Profil Electronica Automatizari - clasa a9a). Care suna asa: R1 = 9 Ohmi; R2=16 ohmi; P1 = P2; r=? Ma puteti ajuta cumva?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ceva faceam in clasa 8 si nici macar nu sunt la acel profil, in fine.
Pe ce se aplica?

| Cristian_Florin_1997_cJrE explică (pentru anonim_4396):

La ce materie faceai tu asa ceva, sunt chiar curios!(Mai este un desen cu un simplu rezistor (R1), o sursa si un curent (I1) acesta transformandu-se intr-un desen la fel numai ca inlocuim R1 cu R2 si I1 cu I2

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristian_Florin_1997_cJrE):

La fizica laughing
La capitolul electricitate.
De acolo stiu de legile lui Ohm pe o portiune si intreg circuitul, rezistori, intensitati, tensiunea electomotoare etc.
Din cate spui tu, cred ca este pe o portiune de circuit. Alege sensul si pe urma lucreaza pe formula.

Si de fapt era clasa a 7a, intr-a 8 am facut raze si alte alea pe acolo.