| LicaSamadaul a întrebat:

Salut!

Am si eu o problema legata de un exercitiu de la BAC 2022 Stiinte, august, la matematica, mai exact la limite de functii, cazul de nedeterminare (infinit pe infinit).

Aveam ceva de genul: >x-infinit din (2x^2 + x + 2) / ( 3 - x - x^2)

In barem apare rezolvat prin metoda factorului comun fortat, iar eu am facut prin l'Hospital. Credeti ca imi puncteaza exercitiul daca am ajuns la acelasi rezultat, dar prin alta metoda?
Chiar am nevoie de acele 5 puncte si va rog sa-mi raspundeti daca stiti.

Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca metoda este corecta si ai obtinut rezultatul corect atunci sigura se va puncta.

| Andrei0003 a răspuns:

Da. Ca să aplici L'H trebuie sa te încadrezi în cazurile de nedeterminare 0/0, infinit/infinit. Tu te încadrezi în cazul infinit/- infinit care echivalează cu forma (-1)×infinit/infinit.